Jaceniuk: mamy do czynienia spośród rosyjskim embargiem tranzytowym  Ze świata

Temat: Rosja

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub zredukować opady". Zapłaci za wówczas krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą przeróbki. Putin ma nową ofertę dla kobiet

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Rosja stosuje względem jego kraju embargo tranzytowe i polecił poszukiwanie nowych szlaków przewozowych do państw Azji. Zapowiedział także rozszerzenie listy rosyjskich towarów objętych zakazem wwozu na Ukrainę.

- Poleciłem ministerstwu gospodarki zweryfikowanie i rozszerzenie listy towarów, które zostaną objęte kontrsankcjami strony ukraińskiej w celu ochrony własnego rynku przed agresją gospodarczą Federacji Rosyjskiej - oświadczył premier w środę w trakcie posiedzenia rządu.

Rosja wstrzymała tranzyt przedmiotów z Ukrainy

Jaceniuk poinformował, że w najbliższy piątek z ukraińskiego portu w Illicziwsku nad Morzem Czarnym wyruszy pociąg kontenerowy, który najpierw statkiem, a później drogą lądową z ominięciem Rosji dotrze do Kazachstanu.

- Pierwszy tymczasowy pociąg przejedzie po drodze Ukraina-Gruzja-Azerbejdżan-Kazachstan. Pozwoli to w uzyskanie alternatywnej drogi dostaw towarów na rynki, które tradycyjnie były ukraińskie, lecz w związku z rosyjskim embargiem tranzytowym i komercyjnym są poważne trudności, by na nie dotrzeć - podkreślił premier.

Bliżej UE

Władze Rosji wstrzymały tranzyt towarów przewożonych przez terytorium tego kraju z Ukrainy 4 stycznia. Ministerstwo progresu gospodarczego i handlu po Kijowie oceniło wówczas, iż działania Moskwy mają rys dyskryminacyjny i uderzają w kraje trzecie, takie jak na przykład Kazachstan.

1 stycznia rząd Rosji postanowił, iż ładunki transportowane pojazdami samochodowymi z Ukrainy do Kazachstanu powinny być kierowane przez Białoruś, a kolejowe - poprzez stację w rosyjskim Smoleńsku.

Z początkiem 2016 roku weszła w los umowa między Ukrainą an UE o pogłębionej jak i również całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA). To najważniejsza i największa część podpisanej w czerwcu 2014 roku dokumenty urzędowe stowarzyszeniowej, której zawarcie stało przyczyną wybuchu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Wejście DCFTA w los opóźniono o ponad rok ze względu na zastrzeżenia Moskwy.

Również 1 stycznia Rosja wstrzymała działanie umowy na temat wolnym handlu z Ukrainą i wprowadziła embargo na szereg importowanych z tego kraju artykułów żywnościowych. W odpowiedzi Kijów podjął analogiczne kroki.

Białoruś. Największa denominacja w historii kraju Ze świata