Białoruś. Największa denominacja w historii kraju  Ze świata

Temat: Białoruś

  • Tani alkohol "praktycznie na każdym rogu". Białoruś szykuje zmianę przepisów
  • Białoruś w "pętli zadłużenia". Rekordowy dług zagraniczny
  • Putin zachęca Białoruś do wysyłanie pokarmu i gani za świętowanie sankcji
  • Białoruski dług wobec Rosji rośnie. Nie posiada porozumienia ws. ceny gazu
  • Wspierał Łukaszenkę, teraz usłyszał zarzuty. Biznesmenowi grozi więzienie

Białoruś przeprowadza w piątek największą w swojej historii denominację. Nominały tracą cztery zera, do obiegu wchodzą nowe banknoty jak i również po raz pierwszy a mianowicie monety. Władze zapewniły, iż denominacja nie spowoduje wzrostu cen.

Pierwszą denominację Białoruś przeprowadziła na początku lat 90. w nawiązaniu spośród wymianą radzieckich banknotów na ruble białoruskie. Podczas dodatkowej denominacji w 2000 r. białoruski rubel stracił 3 zera. Tym razem zamiana przeprowadzana jest w porównaniu 1: 10 000. Białoruś, jak zauważają portale internetowe, przestaje być krajem "milionerów", w maju 2016 r. średnia płaca wynosiła szóstej 182 900 rubli. Umiarkowana płaca na Białorusi to równowartość 360-370 dolarów.

O zmianach

W sklepach od piątku pojawiły się cenniki, na których ogromnymi cyframi wskazywana jest wartość w nowych, a mniejszymi - w starych nominałach. "Starymi" rublami można opłacać do końca roku, następnie można będzie je wymieniać w bankach.

Największym nominałem staje się obecnie 500 rubli. Do obiegu weszło też sześć pozostałych banknotów, o nominałach: pięć, 10, 20, 50, stu i 200 rubli. Wprowadzono też osiem monet: 1, 2, 50, 10, 20 i 50 kopiejek oraz jednorublowe i dwurublowe.

Belarus launched new denominated money today https://t.co/sOPLfDjFbs pic. twitter. com/rhrj8orRcf via @ihar_losik

— Liveuamap (@Liveuamap) jednej lipca 2016

Nowe białoruskie banknoty powstały, jak informował Dźmitry Łapko z władz Banku Narodowego, w kraju europejskim. Rosyjska agencja TASS podała, że wyprodukowała gryzie wytwórnia De La Rue (drukowała ona również lokalne banknoty po denominacji przy 1995 r. ). Mają sześć widocznych i układ niewidocznych zabezpieczeń, począwszy od czasu rodzaju papieru i barwników. Banknoty przedstawiają obiekty architektoniczne i zabytki sześciu obwodów (województw) Białorusi oraz Mińska. Te obiekty - np. zamek Radziwiłłów w Nieświeżu czy nowoczesny budynek Biblioteki Narodowej w Mińsku a mianowicie widniały też na dawnych banknotach.

Bez przyrostu cen?

Putin przekonuje Białoruś do wysyłanie żywności i gani za świętowanie sankcji

Niezależne Radio Swaboda podało, że wyrażony po nowych cenach przeciętny zarobek Białorusina - 718 rubli - jest taki osobiście, jak w 1991 r., kiedy wynosił 711 rubli.

Władze zapewniły poprzednio denominacją, że nie stanie się wzrostu cen, ekonomiści również nie przewidują, by denominacja odbiła się na cenach. Prezydent Alaksandr Łukaszenka zapowiedział "odrywanie głów" tym, jaki spróbuje wykorzystać "to czysto techniczne przedsięwzięcie" do podwyżek.

O denominacji komunikowało się na Białorusi od wielu lat, jednak utrudniała ją sytuacja gospodarcza. W 2011 roku kalendarzowego Białoruś trzy razy przeprowadzała dewaluację rubla.

Bezrobocie w USA w lutym 2016 roku