Francja. Na stacjach benzynowych zaczyna brakować paliwa  Wraz z świata

Temat: Francja

  • Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się w nietypową sprzedaż
  • Niezwykła przemiana bloków z wielkiej płyty. Mieszkania jak luksusowe apartamenty
  • Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa praca Banksy'ego skradziona
  • Staruszka aresztowana pod spodem zarzutem kradzieży setek książek. Zaskakujące tłumaczenie
  • Kolejna duża inwestycja Ronaldo. "To 1 z najchętniej odwiedzanych miast na świecie"

Na setkach stacji benzynowych we Francji zaczęło w sobotę brakować paliwa, ponieważ protesty przeciwko reformie prawa pracy doprowadziły do spadku produkcji w rafineriach. Ponadto blokady dróg organizowane przez protestujących utrudniają dostawy paliw.

Przez Francję przetacza się od tygodni fala protestów i strajków w odpowiedzi na forsowanie przez socjalistyczny rząd prezydenta Francois Hollande'a niepopularnej reformy kodeksu pracy.

Ograniczenia zakupu

Premier Francji wzywa do zakończenia protestów ws. zmian kodeksu pracy

Pojawienie się problemów z wytwarzaniem i dostawami paliw skłoniło wielu kierowców do zatankowania do pełna, na każdy wypadek. Francuska grupa przemysłu naftowego UFIP poinformowała, iż w sobotę na 317 z 2200 stacji benzynowych Total zabrakło jakiegoś paliwa. Nie zaakceptować było natomiast kłopotów w stacjach firm Shell i Eni.

Rzecznik UFIP zapewniał, że "nie posiada powodu do paniki" jak i również że w najbliższym czasie paliwa nie powinno zabraknąć.

Kilka departamentów na północnym zachodzie Francji wprowadziło już ograniczenia zakupu paliw bądź zakaz kupowania paliwa do kanistrów.

Reforma pracy

Związki zawodowe zapowiedziały dzięki przyszły tydzień kolejny dzionek protestu, ale Hollande nieugięcie deklaruje, że reforma uprawnienia pracy zostanie utrzymana.

Większość Francuzów sprzeciwia się zmianom, które otwierają koncepcję do przedłużenia tygodnia roboty z obecnych 35 do 48 godzin, a miesiąca pracy w różnych przykładach do 12 godzin. Rząd uzasadnia potrzebę liberalizacji kodeksu pracy koniecznością przystosowania francuskich przedsiębiorstw do międzynarodowej rywalizacji.

Projekt zmian przy ustawodawstwie przewiduje też określone ułatwienia dla pracodawców odnoszące się do zwolnień i związanych z nimi odpraw, a także wyczerpanie praw związkowych.

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 8-14 stycznia 2017