Temat: Grecki dramat

  • Grecja znowu w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Hellada nie odstąpi od reform

Grecki minister finansów Euklid Cakalotos powiedział we wtorek, że rozmowy przewodzone przez rząd w Atenach z kredytodawcami w sprawie pakietu pomocowego zakończą się już w najbliższych dobach.

- Wszystko skończy się w tym tygodniu - powiedział grecki minister dziennikarzom po spotkaniu spośród przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej, Europejskiego Instytucji finansowej Centralnego i Europejskiego Mechanizmu Stabilności.

O prywatyzacji

Grecka giełda znowu czerwona. Inwestorzy odreagowują

Wcześniej Cakalotos ocenił, że wtorkowa runda rozmów poświęcona celom prywatyzacyjnym między greckimi władzami zaś wierzycielami obyła się wyjąwszy znaczących różnic w stołkach. Miały one dotyczyć kwestii zarządzania i zakresu kontroli nowej agencji odpowiedzialnej zbytnio prywatyzację.

- Przedstawiliśmy im naszą propozycję. Powiedzieli, iż ją przestudiują i odezwą się do nas a mianowicie powiedział Cakalotos. Ocenił, iż mimo niewielkiej różnicy zagadnień "nie będzie problemów". a mianowicie Rozmowy toczą się dobrze, niż się spodziewałem a mianowicie zaznaczył.

Efektem negocjacji z wierzycielami ma być memorandum opisujące reformy, które zobowiązuje się przeprowadzić Grecja w zamian za wsparcie finansowe. Od uzgodnienia owego memorandum zależy, czy Hellada otrzyma nowy trzyletni system pomocowy, który ma wynieść około 86 mld euro.

Do 20 sierpnia Ateny muszą spłacić EBC 3, 2 mld euro.