Grexit zmarginalizuje Europę Środkową? Dopuszczalne konsekwencje dla Polski  Ze świata

Temat: Unia Europejska

  • Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję po przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę w General Electric. "Dokładne dane są niezbędne"

Wyniki niedzielnego referendum w Grecji stanowią powód do niepokoju dla krajów Europy Środkowej, które jeszcze nie przyjęły € - pisze w własnej analizie serwis Politico. eu. Grexit może bowiem doprowadzić do wyraźnego podziału dzięki Europę dwóch prędkości i odsunięcia krajów takich jak na przykład Polska, Czechy czy Węgry od ośrodka decyzyjnego w Unii Europejskiej.

W swojej analizie serwis określa, że greckie "nie" w niedzielnym referendum może przyczynić się do wyjścia Grecji wraz z strefy euro, co niebezpieczne konsekwencje może mieć coś więcej niż dla jej członków.

Politico podkreśla, że Grexit będzie stanowił dla innych 18 krajów strefy € impuls do głębszej integracji, okazania solidarności i poświęcenia się na rzecz odbudowy siły euro.

Decydujący krok

W konsekwencji doprowadzi to do zbliżenia przedstawicieli euro - przy jednoczesnym odwróceniu się od państwa spoza eurogrupy, zwłaszcza ludzi w Europie Środkowej, które są dzisiaj dalej niż kiedykolwiek od momentu przystąpienia do wspólnej waluty.

"Pomimo że państwa, które przystąpiły w 2004 roku do UE, w tym Polska, zobowiązały się do przystąpienia do strefy euro, dzisiaj jest ogromna niechęć do zrobienia decydującego kroku" - zauważa Andrew Kureth, autor analizy Politico.

Greckie "nie" zachwiało rynkami. Ale tylko na chwileczkę

Nowy rząd?

Zwycięzca ostatnich wyborów prezydenckich w Polsce Andrzej Dudziarz w trakcie kampanii podkreślał, że sprzeciwia się przystąpieniu do strefy euro aż do momentu osiągnięcia poziomu płac zbliżonego do obowiązującego na starym kontynencie Zachodniej. Ale do tegoż - jak pisze Politico - potrzeba czasu i zmiany co najmniej konkretnego pokolenia.

Obecnie po Polsce przeciętne miesięczne honorarium wynosi jedną trzecią profitów w Niemczech.

Serwis zaznacza, że były prezydent Bronisław Komorowski prezentował bardziej prounijne stanowisko, często podkreślając, że Polska powinna wejść w celu strefy euro, "gdy zostanie gotowa".

Politico zaznacza też, że Prawo i Sprawiedliwość, z którego wywodzi się Duda, prowadzi przy sondażach przed jesiennymi doborami parlamentarnymi, wykorzystując przy tym po trakcie kampanii hasła przeciw euro. Beata Szydło, która jest kandydatką na premiera z tego ugrupowania, powiedziała, hdy to "szczęście", że Nasz kraj nie weszła do obszary euro w 2012 roku kalendarzowego, na co wskazywał wciąż w 2008 roku były premier Donald Tusk a mianowicie obecnie przewodniczący Rady Europejskiej.

- Oczywistym jest, że dzisiaj entuzjazm na rzecz wspólnej waluty jest niższy, ale wynika to spośród sytuacji w strefie euro - powiedział Tusk w rozmowie z Politico. Jak na przykład dodał, "w Polsce wydaje się prawie pełna polityczna zgoda, że kraj wejdzie w celu strefy euro, ale dopiero po ustabilizowaniu się przy sytuacji w strefie, natomiast także spełnieniu kryteriów (konwergencji - red. ), wskazane jest jeszcze nie spełnia".

Szczurek: język grecki kryzys jest lekcją na rzecz Polski

Brak poparcia społecznego

Jak zauważa Politico, premier Węgier Wiktor Orban, pozostały w skomplikowanych relacjach z unijnymi partnerami, również prezentuje politykę zapewniającą obywateli, iż kraj na dłuższą metę będzie trzymał się własnej waluty, forinta.

- Węgry nie są w nastroju do przyjęcia głębszej integracji - powiedział Sebastian Płóciennik, analityk ds. Unii Europejskiej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Nie dzierży dyskusji odnośnie szybkiego wejścia do strefy euro a mianowicie stwierdził.

Podobnie wydaje się być w przypadku Czech, które nie mają określonego terminu przystąpienia do strefy. Choć tutaj, jak czytamy przy analizie Politico, jako realny termin takiej decyzji wymieniany jest 2020 rok.

Opinia publiczna nie wywiera dużego nacisku na przyjęcie euro. Kwietniowe badanie Eurobarometru wskazało bowiem, że aż 70 proc. Czechów wydaje się być przeciwko przystąpieniu do eurolandu.

Dla porównania po Polsce przeciwnych było 53 proc. badanych.

Wyniki referendum: Grecy odrzucili warunki zagranicznej pomocy

Europa dwóch prędkości

Tymczasem czerwcowy raport opracowany przez tzw. grupę pięciu prezydentów sygnalizował konieczność wzmocnienia strefy € poprzez powołanie ministra finansów waluty i unii bankowej.

W przypadku adaptacji takiego scenariusza kraje Świata Środkowe zostaną natychmiast wypchnięte na ubocze zintegrowanej obszary euro. Prawdopodobnie mogłoby to dla nich oznaczać także pominięcie przy podejmowaniu najważniejszych decyzji w Unii, sporządzając dwa stopnie członkostwa przy UE.

Do tejże pory koncepcja Europy trzech prędkości była przekleństwem dla Europy Środkowej - odczytujemy w analizie Politico. Jakkolwiek w wypadku Grexitu "koncepcja Europy dwóch prędkości nie będzie już tematem tabu", powiedział Adriano Bosoni, analityk firmy Stratfor.

Dla Polski, która od dawna starała się zwiększyć swoją rolę w Europie, ten rozwój sytuacji będzie szczególnie niemile widziany.

Polska póki co bez € i z niższymi podatkami. 10 gospodarczych obietnic Szydło

Dryfowanie na peryferie

Politico przytacza też opinię ministra finansów Mateusza Szczurka, który to wyraził niedawno poparcie do odwiedzenia przyłączenia do strefy € "prędzej czy później", lecz dopiero wtedy, kiedy stanie się to korzystne dla Lokalny.

- Nasza procedura jest długoterminowa - zapewniła w rozmowie z serwisem Joanna Bęza-Bojanowska z naszego ministerstwa finansów. Jak dodała, "jeśli strefa euro dzieje się znowu silna, to przystąpienie do niej stanie się wówczas korzystne dla Polski".

Analitycy twierdzą, że taki ruch to znak z Warszawy, że nie zaakceptować chce być poza nadrzędnym "rdzeniem" UE.

Izolowanie

Skutki finansowe dla Europy Środkowej, przy ewentualnym porzuceniu wspólnej waluty przez Grecję, są trudne do przewidzenia, ale większość ekonomistów wydaje się przekonana, że region stanie się względnie izolowany od bezpośredniego wpływu.

Jednakże Politico pisze o wielu powiązaniach pośrednich, ponieważ strefa euro pochłania ogromną część eksportu regionu. Banki strefy € są również w sposób znaczący obecne w regionie, a każda decyzja o powstrzymaniu finansowania oddziałów w Centralnej Europie może przyczynić się do kryzysu kredytowego.

W wyniku niepewności w rynkach i przedłużających się negocjacji między Grecją natomiast wierzycielami w ostatnim miesiącu zarówno polski złoty, jak i również węgierski forint osłabiły się o około 2 proc. w parze do €.

Bartosz Kapustka będzie grał przy Anglii, w Leicester City