Bloomberg: Grecja prosiła o wyższą pomoc dla banków, EBC mówi «nie»  Wraz z świata

Temat: Grecki dramat

  • Grecja ponownie w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

Europejski Bank Kierowniczy prawdopodobnie utrzyma pomoc gwoli greckich banków na bieżącym poziomie - pisze "Bloomberg", powołują się na anonimowe źródła. I to pomimo politycznego porozumienia ws. programu pomocowego dla Aten. Jakim sposobem informuje agencja, Grecja znalazła poprosić o zwiększenie wsparcia. Do dziś włącznie bazy są zamknięte.

Jak czytamy, według najnowszej opinii Rady Dyrektorów EBC limit wsparcia płynności (tzw. ELA) powinien pozostać na aktualnym poziomie 88, 6 mld euro. Jak podają źródła agencji, bank centralny Cypru miał poprosić EBC na temat podwyższenie pomocy o 1-wszą, 5 mld euro.

Rzecznicy EBC i banku Grecji odmówili komentarza w sprawie.

EBC od kilku miesięcy udziela greckim bankom finansowania ratunkowego, by wspomóc im zachować płynność w stosunku do masowego wycofywania depozytów instytucji bankowych przez Greków, którzy obawiają się załamania systemu finansowego.

Kredyty ELA mają istotne znaczenie dla greckiego układu bankowego, a załamanie sektora bankowego jest najpoważniejszym z wielu zagrożeń, przed którymi stoi Grecja.

Kluczowe dni

Grecy mówią "tak", złoty się umacnia. Frank najtańszy od miesiąca

Parlament Grecji uchwalił w nocy ze środy na czwartek dużą większością głosów ustawę o reformach oszczędnościowych, od których kredytodawcy uzależniają oryginalny program pomocowy. Bloomberg zwraca jednak uwagę, że pojęcie spłaty przez Ateny 3, 5 mld euro zobowiązań przypadający na 20 czerwca nie jest pewny.

W czwartek odbywa się posiedzenie prezesów EBC. Po południu zaplanowana jest konferencja szefa EBC Mario Draghiego. Dziś ma się także odbyć się narada ministrów finansów eurogrupy, którzy omówią obecną sytuację Grecji. Na temat greckim kryzysie będzie rozmawiał też szef resortu skarbu USA Jack Lew, najpierw w stolicy Niemiec spośród szefem resortu finansów tegoż kraju Wolfgangiem Schaeuble, natomiast następnie we francuskiej warszawie z ministrem finansów Francji Michelem Sapinem.

Przyjęta w nocy ze środy na czwartek ustawa stosuje w praktyce m. in. znaczne podwyżki podatków, drastyczne cięcia kosztów i reformę systemu emerytalnego. W ten sposób otwarto drogę do rozpoczęcia rozmów z kredytodawcami o trzecim programie pomocowym dla Cypru na łączą sumę ok. 86 mld euro.