«Daily Telegraph»: jest rachunek za brexit  Ze świata

Media: ustalono rachunek za brexit. Mocna reakcja brytyjskiej waluty

Brytyjscy i unijni negocjatorzy osiągnęli porozumienie w sprawie tak zwanego rachunku za brexit, co może rozwierać drogę do przełomu po negocjacjach w grudniu a mianowicie podał we wtorek brytyjski "Daily Telegraph". Chociaż nie ma oficjalnego potwierdzenia tychże informacji to kurs funta mocno poszedł w górę.

Według tej prasa periodyczna, powołującej się na "źródła po obu stronach", osiągnięto wstępne porozumienie (agreement in principle) co do żądanych za pośrednictwem UE 60 miliardów euro.

Brexitowy zegar tyka mówi się coraz częściej. Ważna zapowiedź Tuska

"Daily Telegraph" pisze, że "dwa źródła potwierdziły, iż warunki uzgodniono w spotkaniu w Brukseli w końcu minionego tygodnia, według intensywnych zakulisowych dyskusjach prowadzonych przez Olivera Robbinsa, nadrzędnego brytyjskiego negocjatora ds. brexitu".

Gazeta dodaje, że ostateczna suma, "którą celowo pozostawiono otwartą dla interpretacji", wyniesie od 45 do 55 miliardów euro, po zależności od metodologii przyjętej przez każdą ze witryn internetowych.

Reuters odnotowuje wypowiedź brytyjskiej osobistości oficjalnej, która oświadczyła, zastrzegając sobie bezimienność, że "nie uznaje tejże relacji z negocjacji". Przedstawicielstwo pisze też, że Komitet Europejska odmówiła komentarza.

Główna przeszkoda

Brak porozumienia w najbardziej drażliwej politycznie kwestii, czyli "rachunku rozwodowego", jaki Wielka Brytania stanie się musiała zapłacić, opuszczając Unię, jest główną przeszkodą przy zamknięciu pierwszego etapu rozmów ws. brexitu.

Przedsiębiorcy są "bardzo zaniepokojeni". Chcą szybszych negocjacji brexitu

Dotychczas strony starały się nie wymieniać oficjalnie jakichkolwiek bądź konkretnych sum. Z wypowiedzi polityków można było jednakże wywnioskować, że szacunki Londynu oscylują wokół 20 mld euro, natomiast Brukseli a mianowicie 60 mld (o takowej sumie wspominał m. in. szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani).

Unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier oświadczył po kolejnej rundzie rozmów 10 listopada, że jeśli rozpoczęcie drugiej fazy negocjacji miałoby zostać umieszczone w porządek obrad grudniowego szczytu UE, to kwestie rozliczeń finansowych trzeba stanie się rozwiązać podczas dwóch tygodni. Zaznaczył, że informacja ta nie ma charakteru ultimatum, lecz jest jedynie praktyczną oceną możliwości przygotowania tej kwestii do rozważenia za pośrednictwem przywódców państw "27" na szczycie 14-15 grudnia.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył w zeszłym tygodniu, że o naszym, czy UE uzna dawny postęp w rozmowach za wystarczający, by przejść do odwiedzenia kolejnego etapu, zdecyduje przy dużej mierze wizyta premier Theresy May w Brukseli 4 grudnia.

Na doniesienia "Daily Telegraph" kurs funta mocno wystrzelił. Przy stosunku do dolara podrożał o ponad 1 proc. Wobec złotego brytyjska waluta umocniła się o 0, 7 proc. Za konkretnego funta około 20. 30 trzeba było zapłacić cztery, 74 zł.

Źródło: stooq. pl Szkolenie funta poszybował w górę

Buffett kupił grecką wyspę. Za 15 mln euro Ze świata