Sto milionów euro do wzięcia. Rusza nowy fundusz gwoli małych i średnich firm

Fundusz o wartości 100 mln euro ma wesprzeć prywatne inwestycje przy badania i rozwój. Oddany jest dla małych jak i również średnich przedsiębiorstw, realizujących odkrywcze projekty, zaawansowane technologicznie, spośród komponentem badawczo-rozwojowym.

Należący do Polskiego Funduszu Progresu PFR Ventures podpisał umowę o finansowaniu z Państwowym Centrum Badań i Rozwoju.

"Zarządzający funduszem funduszy PFR Ventures uruchamia fundusz Bridge CVC o ceny 440 mln zł (100 mln euro)" - głosi komunikat Polskiego Funduszu Progresu przesłany. pl.

Kwestie urzędowe załatwisz wkrótce przez komórkę

Wsparcie innowacyjności

- Dotychczas polskie spółki nie miały do władzy tak znaczących środków na prowadzenie innowacyjnych przedsięwzięć mimo wszystko kompleksowych instrumentów rozwoju, skupionych w Polskim Funduszu Rozwoju, służących zwiększeniu skali biznesowej i zaawansowania technologicznego uprawianej działalności – powiedział wicepremier, minister rozwoju i zasobów Mateusz Morawiecki.

Nowo uruchamiany fundusz ma na celu wzrost innowacyjności jak i również konkurencyjności polskiej gospodarki. Wsparcie ma być udzielane dzięki prowadzenia badań naukowych jak i również prac rozwojowych oraz komercjalizację ich wyników. Fundusz ustanawia pobudzenie prywatnych inwestycji w badania i rozwój, zwiększenie transferu technologii oraz rozwój zainteresowania korporacji innowacyjnymi projektami technologicznymi.

Przegląd prasy. Wydatki firm na badania i rozwój dynamicznie wzrosły

"Platforma współpracy"

Program obejmie dwie rundy opłacania. W ramach wyjątku akceptowalne będą również inwestycje rodzaju seed i inwestycje przy trzeciej rundzie. Finansowanie udzielane będzie poprzez fundusze CVC, gdzie inwestorzy to duże przedsiębiorstwa i Polski Fundusz Rozwoju.

Model zakłada finansowanie zwrotne w proporcji: 50 proc. wkład PFR, 50 proc. finansowanie własne pochodzące od korporacji. Szacunkowa przeciętna wartość inwestycji w spółkę wyniesie ok. 10-20 mln zł.

Polski gigant z nową strategią. "Stawiamy na promowanie inicjatywy pracowników"

Fundusz Funduszy

Inwestycje w fundusze oraz w MŚP nastąpić mogą mieć w latach 2017-2020. Prosty proces selekcji rozpocznie się w pierwszym kwartale 2017 r.

PFR mniema, że dzięki działalności PFR Ventures uda się powiększyć możliwości finansowania innowacyjnych MŚP, oraz skalę umiędzynarodowienia funkcjonowania polskich przedsiębiorstw. Planuje przekazać tym sposobem finansowanie przynajmniej kilkudziesięciu firmom.

Nowo zaistniały fundusz jest częścią programu NCBR BRIdge VC.

- Wykorzystując nowoczesne instrumenty finansowe, wspieramy komercjalizację efektów badań polskich naukowców a mianowicie przeznaczamy na ten plan 450 mln euro. Pieniążki z Funduszu za pośrednictwem 10 funduszy VC będą inwestowane w małe jak i również średnie firmy działające w obszarze nowych technologii. Dostarczając polskim przedsiębiorcom wsparcie kapitałowe funduszy wysokiego ryzyka, stwarzamy im warunki do progresu i odniesienia rynkowego sukcesu - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa lepszego Jarosław Gowin.

- Co istotne, celem działania tworzonych funduszy VC stanie się nie tylko wsparcie progresu stawiających na innowacje firm, ale także wypracowanie jak na przykład najlepszych wyników ekonomicznych, zwiększających stopę zwrotu z dokonanych inwestycji. Tym samym zwiększamy pozytywne oddziaływanie programu BRIdge VC na rozwój naszej gospodarki - dodał Gowin.