Gazoport w Świnoujściu gotowy dzięki przyjęcie LNG

Świnoujście gotowe na przyjęcie historycznej dostawy gazu. Katarczycy potwierdzają

Firma Qatargas, jaka w grudniu br. doniesie skroplony gaz ziemny do odwiedzenia schłodzenia i rozruchu terminalu LNG w Świnoujściu, potwierdziła gotowość gazoportu do uroczystości pierwszej dostawy LNG do odwiedzenia Polski.

Qatargas wydał odpowiedni dokument po przeprowadzonym audycie instalacji. Polska otrzymała jego oficjalne potwierdzenie. a mianowicie Tym samym terminal wydaje się gotowy na odbiór skroplonego gazu. Wkrótce w katarskim porcie Ras Laffan materiał zostanie załadowany na okręt, który popłynie do Świnoujścia - mówi PAP jednostka zbliżona do projektu. Okręt dostarczy ponad 200 tys. m sześć. skroplonego powietrza, tj. ok. 120 mln m sześć gazu ziemnego. Będzie to pierwsza, historyczna dostawa LNG do Polski.

Odbiór z arbitralnego kierunku

Gaz może już płynąć do Świnoujścia

Wcześniej, jak informowała spółka Lokalne LNG, gazoport w Świnoujściu dostał zgodę na rozpoczęcie procedury schładzania i rozruchu technologicznego terminalu od Komunikacyjnego Dozoru Technicznego. Pozwolenie to wymagane jest przepisami upoważnienia.

- Zgodę wydano po zakończonej w czołowej połowie listopada br. czynności wstępnego schładzania rurociągów. Przebieg, wykonywany przy stałym udziale nadzoru inwestorskiego oraz firmy Polskie LNG, zakończył się wynikiem pozytywnym - rzekł Maciej Mazur, dyrektor Biura podróży Komunikacji Korporacyjnej Polskie LNG.

Jest to jeden wraz z ostatnich formalnych etapów konstrukcji potwierdzający gotowość nowej infrastruktury morskiej i lądowej do odwiedzenia przyjęcia pierwszej technicznej dostawy, która planowana jest przy drugim tygodniu grudnia br. Surowiec posłuży do schłodzenia i rozruchu terminalu LNG. Druga dostawa LNG do odwiedzenia Świnoujścia, która zapewni gaz na dalsze próby eksploatacyjne, zostanie przeprowadzona w głównym kwartale przyszłego roku.

Terminal LNG będzie elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym rewersem na gazociągu jamalskim, jak i również podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem wzmocni niezależności gazową Lokalny. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską faktycznie z dowolnego kierunku w świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld metrów sześc. rocznie i służyć będzie jednej trzeciej naszego zapotrzebowania na gaz ziemny. Rozważana jest rozbudowa tej mocy do 7, 5 mld m sześc.

Duże opóźnienie

Wydobywający otwiera gazoport. "Będziemy po 100 proc. niezależni od momentu dostaw gazu ze Wschodu"

Pierwotnie terminal w Świnoujściu miał być oddany do eksploatacji 30 czerwca 2014 r., ale już w 2013 r. wiadomo stało, że tak się nie zaakceptować stanie. Jako główną przyczynę wskazywano falę bankructw przy polskim sektorze budowlanym po 2012 r. We wrześniu 2013 r. operator terminalu spółka Polskie LNG podpisała z wykonawcą aneks, sankcjonujący opóźnienie przy jednoczesnym podniesieniu wartości kontraktu o 67 mln euro.

We wrześniu zawarto dodatkowe porozumienie, według którym generalny wykonawca - konsorcjum z włoską firma Saipem na czele - zobowiązał się, dzięki mocy podpisanego aneksu do umowy z lipca 2010 r. - zakończyć konstrukcję i odebrać pierwszą dostawę LNG w tym roku kalendarzowego. Gaz z pierwszej dostawy, po schłodzeniu instalacji, do niej rozruchu i przeprowadzeniu prób, zostanie wtłoczony do necie przesyłowej i trafi do polskich odbiorców. Druga roznoszenie, która zapewni surowiec na testy eksploatacyjne, zostanie zrealizowana - zgodnie z podpisanym aneksem - w głównym kwartale przyszłego roku, natomiast komercyjna eksploatacja terminalu LNG będzie możliwa w innym kwartale, po podpisaniu protokołu odbioru do użytkowania.

Debata Trump - Clinton wpływa na kurs dolara do odwiedzenia peso