12 listopada wolny od pracy. Rzecznik: prezydent Duda podpisze ustawę

Temat: 12 listopada wolny od pracy

  • Zakupy, podróż, wizyta w przychodni. Kto świętuje w poniedziałek?
  • Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej sieci w Polsce
  • Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Kto świętuje w poniedziałek?
  • 12 listopada wolny od pracy. Które sklepiki będą otwarte?
  • 12 listopada wolny od robocie. Gowin: to nie była właściwa decyzja

Andrzej Duda podpisze ustawę wprowadzającą dodatkowy dzień wolny od momentu pracy 12 listopada owego roku - zapewnił dzięki Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Co ciekawe, kilkanaście minut wcześniej Spychalski przekonywał, że "dzisiaj ciężko wydaje się być mówić, jaka będzie decyzja, bo nie znamy ostatecznego kształtu ustawy, która będzie miało wpływ na biurko prezydenta".

W piątek Senat poparł z poprawkami ustawę na temat święcie narodowym z szansie 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą dwunastu listopada br. dniem wolnym od pracy. W naszej sytuacji ustawa musi wrócić do Sejmu. Najbliższe posiedzenie izby zaplanowane jest na 7-9 listopada. To znaczy, że prezydent na podpisanie ustawy będzie miał bardzo mało czasu.

12 listopada wolny od pracy

Po godzinie 9. 00 w rozmowie z TVN24 rzecznik prezydenta Błażej Spychalski mówił, że "dzisiaj ciężko wydaje się mówić, jaka będzie decyzja, bo nie znamy podstawowego kształtu ustawy, która będzie miało wpływ na biurko prezydenta".

- W zeszłym tygodniu była procedowana przez Senat, który wniósł do naszej ustawy poprawki w następstwie tego ustawa wraca do Sejmu, który musi te poprawki rozpatrzyć - wskazywał.

Po kilkudziesięciu minutach rzecznik prezydenta nie miał już aczkolwiek żadnych wątpliwości.

Jak poinformował na Twitterze, Andrzej Duda podpisze ustawę na temat ustanowieniu 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od momentu pracy. "Święto Niepodległości w tym roku jest wyjątkowe. Mija stu lat od momentu, wówczas gdy Polska wróciła na mapy Europy i świata. Parlament podjął słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę" a mianowicie ocenił prezydencki rzecznik.

Co zrobią posłowie?

Wcześniej Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości, po programie "Rozmowa Piaseckiego" po TVN24 nie miał zastrzeżeń, że 12 listopada stanie się dniem wolnym. - To jest dosyć oczywiste a mianowicie stwierdził.

Dopytywany, czy handel będzie działał tegoż dnia, odparł: - Faktycznie jak przewiduje ustawa, stanie się działał. Tym samym oznaczałoby to odrzucenie przez posłów poprawki przyjętej przez senatorów.

Dodatkowy dzionek wolny od pracy. Wydaje się być decyzja Senatu

- To wielka szkoda, że państwo senatorowie - z całkowitym szacunkiem dla nich - uznali, że trzeba swe pięć groszy dorzucić do odwiedzenia tej ustawy - ocenił Horała. Pytany, czy jego zdaniem senatorowie zrobili niedobór, odparł: - Nie powiem, że zrobili błąd, wówczas oni decydują, to katalogów uprawnienia.

- Ja osobiście, gdybym był senatorem, wówczas zrobiłbym inaczej. Uznałbym, iż przy znaczeniu poprawek wartość tego, żeby ustawa przeszła sprawnie, jest większa a mianowicie dodał poseł PiS.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany o te wyrazu powiedział, że "wprowadziliśmy dobre zmiany". - Z takimi posłami, z którymi rozmawiałem, to byli zadowoleni wraz z naszych zmian - dodał w rozmowie z TVN24.

Pytany o krótki czas, jaki będzie proch prezydent na podpisanie ustawy, Karczewski wskazał, że "prezydent jest umiarkowanym zwolennikiem owego dnia".

Poprawki Senatu

W ubiegły wtorek Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji stu. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej; projekt został skomplikowany przez posłów PiS dzionek wcześniej.

Autorzy ustawy przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd plan uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

W piątek senatorowie poparli poprawkę do ustawy skreślającą preambułę ustawy oraz zmianę eliminującą oznaczenie, że nowo ustanowione święto będzie miało charakter dostojny. Senatorowie opowiedzieli się również za poprawką zmierzającą do odwiedzenia tego, aby w czasach 12 listopada 2018 roku obowiązywały zasady dotyczące zredukowania handlu, analogiczne do obowiązujących w niedzielę i odmienne dni świąteczne. Odrzucono natomiast poprawkę zmierzającą dodatkowo, aby w dniu 12 listopada br. służba zdrowia pracowała tak jak w dni wolne od pracy.