COP24. Morawiecki: Polska jednym spośród liderów powstrzymywania globalnego ocieplenia

"Polska jednym z liderów powstrzymywania globalnego ocieplenia"

- W Katowicach napotykamy się po to, aby zapewnić warunki do egzystencji na ziemi naszym wychowankom i wnukom, które odczują skutki decyzji podejmowanych przez nas dzisiaj - gadał podczas szczytu klimatycznego przy Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że "Polska jawi się jako jeden z liderów działań dla powstrzymywania globalnego ocieplenia".

Zdaniem szefa rządu "świadczą o tym osiągnięte przez nas efekty w zakresie redukcji emisji, zwłaszcza zwiększanie lesistości kraju, jak i również podtrzymywanie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych".

"Mamy zapasy węgla na 200 lat". Ekolodzy krytykują

Jak podkreślał Morawiecki podczas panelu Global Climate Action, "my, Europejczycy jesteśmy szczególnie zobowiązani do wytyczania innowacyjnych szlaków, dbałości o klimat".

- Redukcja emisji dwutlenku węgla jest zobowiązaniem globalnym, szczególnie wobec tych największych. Inaczej starania mniejszych partnerów jak i również mniejszych państw nie będą miały realnego znaczenia. To, że tylu nas w tym miejscu zjechało, świadczy o istotności problemu. To problem ogólnoświatowy, ale musimy go rozwiązywać również lokalnie - tłumaczył premier.

Jak gadał, globalna gospodarka tworzy wyzwania, które wymagają globalnych wyjść. - Naszą latarnią po znalezieniu odpowiednich rozwiązań wydaje się być właśnie ekonomia - wskazał.

Zdaniem premiera to państwa odgrywają kluczową funkcję w kontekście rozwiązywania zagrożeń dotyczących zmian klimatu.

- To co jednakże cieszy najbardziej, to fakt, iż na całym globie burmistrzowie, organizacje pozarządowe jak i również biznes równie mocno, coraz to mocniej są zaangażowani po naszą polską inicjatywę elektromobilności. Zaangażowała się w panią a blisko jedna trzecia populacji, (... ) a też 1500 różnych organizacji, miejscowości, organizacji pozarządowych. To istotnie ogólnoświatowa inicjatywa - rzekł.

Elektromobilność

Premier powiedział, hdy aby osiągnąć założony zamiar zrównania emisji i katalogów pochłaniania w drugiej połowie XXI wieku, musimy żywić działania we wszystkich odcinkach. Według niego Polska jest tego doskonałym przykładem. - W Europie rozpoczęliśmy pewną z największych transformacji w zakresie wdrożenia elektromobilności przy transporcie publicznym - poinformował.

Zaznaczył, że Nasz kraj ogranicza zużycie energii, szczególnie w sektorze mieszkalnictwa, szukamy też możliwości wykorzystania wszelakich dostępnych źródeł energii. Zatem, zdaniem Morawieckiego, "technologia" - to jest drugie wyrażenie polskiej prezydencji.

Losy naszej planety postanawiają się w Katowicach. Sześć rzeczy, które musisz mieć pojęcie o COP24

- Polska jest jednym z najszybciej transformujących się energetycznie krajów świata po 1989 r.. Również w zakresie wydajności energetycznej mamy tutaj duże osiągnięcia w ostatnich 25 latach - powiedział premier. - Innowacje muszą okazać się głównym motorem transformacji energetycznej. Innowacje wymagają mądrej strategii podatkowej i regulacyjnej. Się troszczymy też o drugą witrynę równania - Polska była i jest wiodącym orędownikiem pochłaniania dwutlenku węgla za pośrednictwem lasy, czego dowodzi nasza propozycja przyjęcia "deklaracji leśnej" - dodał.

Morawiecki podkreślił, że "natura" wydaje się trzecim filarem polskiej prezydencji. - Czyli człowiek, technologia, natura - przypomniał.

Dodał, że zaliczenie Naszego kraju do grona rozwiniętych królestw nakłada na Polskę wyjątkowy obowiązek troski o środowisko. - Ekologia jest dzisiaj w modzie i dysponuję przekonanie, że ta popularność akurat nigdy nie przeminie. W znaczeniu ideowym ochrona środowiska opiera się na przezwyciężeniu egoizmu (... ), troska o środowisko powinna łączyć nie tylko państwa, ale wszelkich ludzi. Ziemia to nasz wspólny dom - podkreślił.

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach we wtorek zdominuje temat elektromobilności. Tegoż dnia zaprezentowana będzie polsko-brytyjska inicjatywa ws. promocji nisko- i bezemisyjnego transportu.

4F szuka globalnego ambasadora modele. Wywiad z Igorem Klają