Energa chce zbudować największy w Polsce magazyn energii

Powstanie największy w Naszym kraju magazyn energii

Grupa Energa planuje budowę największego na terytorium polski magazynu energii. Posiada on powstać do 2019 roku, an ulokowany zostanie przy farmie wiatrowej przy Bystrej na Pomorzu. Zakładana pojemność magazynu to około 27 MWh.

Grupa Energa planuje budowę największego w naszym kraju magazynu energii. Posiada on powstać do 2019 r., an ulokowany pozostanie przy należącej do stajnie firmy farmie wiatrowej w Bystrej (Pomorskie). Zakładana pojemność magazynu to około dwudziestu siedmiu MWh.

Magazyn energii

O planowanej inwestycji poinformował w czwartek rzecznik prasowy Grupy Energa Adam Kasprzyk. Jak wyjaśnił, plan zakłada budowę hybrydowego, bateryjnego magazynu energii. Złożą się na niego dwa zespoły akumulatorów - litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych. Moc magazynu - tuż przy pojemności około 27 MWh, wynieść ma około sześć MW.

Za wykonanie inwestycji odpowiedzialna będzie Energa Wytwarzanie sprawująca także pieczę nad należącymi do Stajnie farmami wiatrowymi, w tym farmą w okolicach mieściny Bystra na Pomorzu. Spółka 6 czerwca podpisała wraz z firmą SAG Elbud Gdańsk umowę na wykonanie myśli i projektu magazynu. Zgodnie z planami, magazyn miałby powstać do 2019 r.

Współpraca z Japonią

Magazyn ma być określonym z elementów prototypowego programu poprawiającego bezpieczeństwo pracy necie elektroenergetycznych.

Przegląd prasy. Giełda energii proponuje rynkowi rewoltę

W idea podpisanego w marcu br. porozumienia, poza Energą w przedsięwzięcie zaangażują się też Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA oraz japońscy partnerzy a mianowicie spółki Hitachi, i Hitachi Chemical. Polsko-japońskie partnerstwo po tym projekcie, to wynik współpracy zainicjowanej w 2014 r. przez japońską organizację rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization) i Ministerstwo Gospodarki.

Strona japońska odpowiedzialna będzie w planowanym przedsięwzięciu za opracowanie systemu służącego zarządzaniu energią. Kasprzyk dodał, że system SPS (z ang. - Special Protection Scheme) na podstawie o dane pochodzące z sieci "opracuje w trybie on-line scenariusze sytuacji kryzysowych w celu szybkiego reagowania na ukazujące się zagrożenia".

"Efektem współpracy z doświadczonymi partnerami i globalnymi liderami po zakresie innowacji będzie inteligentny system zarządzania siecią, jak pozwoli poprawić niezawodność dostaw energii. To przedsięwzięcie oryginalne, ale w dodatku bardzo zasadnicze dla bezpieczeństwa energetycznego kraju" – zaznaczył, cytowany w komunikacie, prezes Energa Daniel Obajtek.

Dodał, iż Energa posiada już 1 – ulokowany w obszarach Pucka na Pomorzu - magazyn energii o mocy 0, 75 MW i pojemności 1, 5 MWh. Jesienią ubiegłego roku oddała go do użytku korporacja Energa Operator. "Energia w nim zgromadzona wystarczy służące do zasilenia ok. tysiąca mieszkańców przez dwie godziny” – poinformował Kasprzyk.

Jak informuje na swojej stronie firma Energa Wytwarzanie, dzięki farmę wiatrową w Bystrej składa się 12 turbin o łącznej mocy dwudziestu czterech MW.

Grupa Energa

Grupa Kapitałowa Energa jest jedną z czterech największych krajowych grup energetycznych. Zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedawaniem energii elektrycznej. Jest 1 z trzech największych dostawców energii elektrycznej w naszym kraju. Zasila w energię elektryczną więcej niż 2, 9 mln klientów indywidualnych i biznesowych. Internet dystrybucyjna Energi obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kwadratowych, co stanowi około 24 proc. powierzchni kraju. Zatrudnia w porządku. 8, 5 tys. osób.

Bartosz Kapustka będzie grał przy Anglii, w Leicester City