Hübner o sankcjach: najważniejsza była decyzja, że nie będą luzowane

Hübner: najważniejsze było podjęcie wyborów, że sankcje nie są luzowane

Sankcje odrzucić będą luzowane. Jeżeli porozumienie z Mińska nie zostanie realizowane do czerwca, to zapadnie decyzja o większym nasileniu restrykcji wobec Rosji - podkreśliła w systemie "Świat" w TVN24 Interes i Świat Danuta Hübner, eurodeputowana i była unijna komisarz.

Danuta Hübne uważa, że obecny zenit był pełen ważnych debat i tematów, dlatego faktycznie mało czasu poświęcono sankcjom i konfliktowi na wschodzie Ukrainy.

- Najbardziej ważne w sprawie Rosji stało podjęcie decyzji, że sankcje nie będą luzowane. Trzeba było

Tusk o sankcjach: coraz trudniej tworzyć europejską jedność, ale jestem kontent

dziś podjąć uchwałę, że jeżeli do czerwca postanowienia z Mińska nie będą realizowane, to zapadnie decyzja o zmianie sankcji, czyli ich większym nasileniu - uważa Danuta Hübner.

Jedność najważniejsza

Jej zdaniem kluczowa jest jedność państw Unii, którą udało się utrzymać. - Sankcje żądają jednomyślności. Utrzymanie jedności chce być wyzwaniem prawie najbardziej istotnym dla pozycji UE wobec wojny rosyjskiej - rozmawiała Danuta Hübner.

Hübner przypomniała, że UE zajmowała się przyznaniem pomocy finansowej Ukrainie w wysokości 6 mld euro.

- Ukraina z jednej strony musi walczyć o własną jurysdykcję terytorialną i koherencja. Ale z drugiej strony www musi budować państwo, gospodarkę, bo poparcie dla aktualnego rządu też będzie zależało od tego, jak błyskawicznie Ukraina zacznie funkcjonować a mianowicie mówiła Hübner.

Hübner uważa, że Ue brak wspólnej strategii dotyczącej tegoż, jak pomóc Ukrainie zdobyć utracone terytoria. - Nie wiem, czy to wydaje się być dobry moment, aby mówić o tym, żeby Ukrainę dozbrajać. Ukraina musi odzyskać wschód nie przez wojnę, ale poprzez reformę konstytucji i rozmowy pokojowe. Wszelkie europejskie instytucje cywilne mają obowiązek robić wszystko, aby Ukraina odbudowywała swoją państwowość i gospodarkę. Trzeba robić całokształt, aby wojny nie było. Dramat Europy polega na tym, że wojna nas na pewno zjednoczy, lecz trzeba dołożyć wszelkich prób, aby nie doszło w celu takiej sytuacji bez wyjścia. Odpuszczenie Ukrainy byłoby historycznym błędem - twierdzi Hübner.

Odnosząc się do braku jedności Unii Europejskiej przy sprawie Rosji Hübner podkreśliła: - Donald Tusk zdaje sobie sprawę, że mamy problem. Gramy w Europie na kilku fortepianach. Jej zdaniem "Putin gra na zmęczenie sprawą Ukrainy".

Przywódcy państw UE zasygnalizowali w czwartek, że utrzymają sankcje gospodarcze wobec Rosji do czasu pełnego wdrożenia porozumienia o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy, uzgodnionego w lutym w Mińsku. Jest wówczas zapowiedź przedłużenia sankcji w celu końca roku. Taki zapis znalazł się w dokumencie końcowym z czwartkowych obrad szczytu UE. Zarekomendowali na niego wspólnie pozostałym przywódcom unijnym Tusk, Merkel oraz Hollande.