GUS: PKB w IV trymestrze wzrósł o 5, jednej procent rok do roku

Polska system gospodarczy przyspieszyła pod koniec 2017 roku. Dane najlepsze od momentu kilku lat

Produkt Krajowy Brutto w czwartym kwartale 2017 roku wzrósł o 5, 1 % rok do roku a mianowicie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. "Czwarty kwartał był pierwszym od długiego czasu, gdzie prawdziwy wkład we wzrost PKB miały także inwestycje" - oceniła Monika Kurtek wraz z Banku Pocztowego.

GUS podał także, że licząc kwartał do kwartału PKB wzrósł o 1, 0 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w IV trymestrze gospodarka wzrosła o pięć, 2 proc. rok do roku. Pełne dane o PKB w IV kwartale GUS poda 28 lutego.

W IV kw. 2017 r. #PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 5, 1% r/r (szybki szacunek) https://t.co/J4x3oCu7cv #GUS #statystyki #RachunkiNarodowe pic. twitter. com/63LpeaV8E6

— GUS (@GUS_STAT) 14 lutego 2018

Wkład inwestycji

Najatrakcyjniejsze rynki na rzecz chińskiego kapitału. Polska dzięki europejskim podium

"Dynamika PKB przekroczyła 5, 0 proc. oraz okazała się najlepsza od czwartego kwartału 2011 r. Choć struktura postępu PKB zostanie opublikowana wówczas ostatecznie bieżącego miesiąca to szacunki wskazują, że czwarty kwartał był pierwszym od czasu długiego czasu, gdzie niedaleko konsumpcji gospodarstw domowych, ważny wkład we wzrost PKB miały także inwestycje" a mianowicie poinformowała Monika Kurtek, naczelny ekonomista Banku Pocztowego.

Jej zdaniem tempo wzrostu inwestycji było, jak wskazują wyliczenia, dwucyfrowe, tj. najwyższe od czasu pierwszego kwartału 2015 r. "Trudno na razie ocenić, jaki udział w przyspieszeniu inwestycji miał ostatecznie 2017 r. sektor publiczny, a który prywatny, ale najprawdopodobniej naczelny prym wiodły nadal inwestycje sektora publicznego" - oceniła Kurtek.

Główny ekonomista Banku Pocztowego zauważa, że po wtorkowej publikacji NBP dotyczącej grudniowego eksportu jak i również importu można spodziewać się, że negatywny wkład we wzrost PKB miał w czwartym kwartale 2017 r. eksport netto.

"Wstępny odczyt PKB w czwartym kwartale poprzedniego roku, jak na przykład również przewidywana struktura jego wzrostu, pozwalają optymistycznie spoglądać na 2018 r. O ile inwestycje wrzuciły już naprawdę wysoki bieg, to jest szansa, że będą przy szybkim tempie rosnąć także w roku bieżącym. Jeżeli dodatkowo silna pozostanie spożycie gospodarstw domowych, a dzięki horyzoncie nie widać poniekąd czynników, które mogłyby wywołać jej wyhamowanie, to po 2018 r. tempo wzrostu gospodarczego powinno nadal kompleksowo przekraczać 4, 0 proc" - uważa Kurtek.

"Mamy dobry klimat"

Bruksela wierzy w polską gospodarkę. Prognozy wzrostu w górę

W środę, jeszcze przed podaniem przez GUS szacunkowych danych PKB, wiceminister finansów Leszek Skiba oceniał, iż PKB za czwarty kwartał 2017 r. może być w okolicach 5 proc. Wskazywał, że prognoza resortu wskazuje na wzrost inwestycji w tym roku po okolicach 7 proc.

- Jak na wypadku z tych liczb, które podał Główny Urząd Typowy za rok 2017, wynika, że ten IV kwartał to jest gdzieś po okolicach 5 proc. (... ). W dalszym ciągu trwa dyskusja dotycząca tegoż, co się zdarzyło w handlu zagranicznym w grudniu, jaki to ma oddziaływanie na dynamikę i dzięki PKB w czwartym trymestrze - wygląda na wówczas, że gdzieś w obszarze 5 proc. na pewno będzie - mówił po radiu TOK FM Skiba.

Jak dodał, jeśli chodzi o inwestycje, to "widzieliśmy odbicie i posiadamy nadzieję, że ten tok będzie kontynuował w całkowitym roku 2018". - I nasza prognoza na postęp inwestycji w roku 2018 jest około 7 proc. - mówił.

Zdaniem wiceministra mamy bardzo porządny klimat gospodarczy, który wiąże się jednocześnie z wykorzystaniem środków europejskich, zaufaniem konsumentów, dobrą dynamiką konsumpcji własnej, co sprawia, że spółki widzą powody do inwestowania i inwestują. - Liczby za czwarty kwartał będą już dosyć dobre a mianowicie zaznaczył.

Ekodotacje w Warszawie w 2017 r. - pieniądze metrów. in. na wymianę pieców