Ekodotacje w Warszawie w 2017 r. - pieniądze metrów. in. na wymianę pieców

Warszawski ratusz wypłacił 11, 1 mln zł w ekodotacjach

11, 1 mln złotych ekodotacji wypłacił warszawski ratusz mieszkańcom w 2017 roku. – Cieszę się, że warszawiacy coraz chętniej korzystają z systemu powiatowych ekodotacji. Choć wspierane inwestycje dotyczą konkretnych nieruchomości, wówczas dzięki ich realizacji przyciąga całe środowisko. Tak faktycznie to nie jest inwestycja po urządzenia czy rury, lecz w zdrowie mieszkańców – mówi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Do finiszu marca 2018 roku ludność mogą zabiegać o uznanie dotacji w wysokości od 7 do 20 tys. zł na wymianę pieców grzewczych na te bardziej przyjazne środowisku. Udzielane wsparcie nie zaakceptować może jednak przekroczyć 70 proc. rzeczywistych kosztów wykonania inwestycji.

W 2017 roku wypłacono mieszkańcom warszawie, przedsiębiorcom i wspólnotom mieszkaniowym 1460 ekodotacji na łączną kwotę 11, 1 mln złotych.

Na modyfikację sposobu ogrzewania ratusz wydał w ubiegłym roku prawie 2, 2 mln złotych. Warszawiacy podpisali łącznie 279 takich umów dotacyjnych. 262 z nich (na kwotę blisko 1, 9 mln zł) dotyczyło zmiany pochodzenia ciepła na opalanie paliwem gazowym, a 17 (na kwotę 322 tys. zł) przyłączenia do miejskiej necie ciepłowniczej. – Dzięki temu po ciągu 2017 roku ze stolicy zniknęło co najmniej 351 nieekologicznych źródeł energii, jak na przykład piece węglowe, bądź kotły olejowe. Łącznie inwestycje dotyczyły zmiany sposobu nagrzewania dla ponad tysiąca gospodarstw domowych – czytamy po komunikacie.

Ekologiczne inwestycje ratusza

Pod względem liczby lokaty związanych z wymianą pieców przodował Wawer. Tam piece gazowe zastąpiły 77 palenisk na węgiel. Na innym miejscu znalazła się Wesoła (34 inwestycje), a nadal Białołęka (32). Drugim składnikiem "dotacji piecowych" były plany polegające na likwidacji jak dotąd wykorzystywanego źródła ciepła i wykonaniu indywidualnego węzła cieplnego z jednoczesnym podłączeniem do odwiedzenia miejskiej sieci ciepłowniczej. Multum takich inwestycji przeprowadzono dzięki Pradze-Północ (6), dalej dawny Mokotów (4) i Śródmieście (3).

6, 3 mln zł z zeszłorocznych ekodotacji przeznaczono na odnawialne źródła energii. Stanowiło wówczas blisko 500 z wszelkich inwestycji. 461 z tych propozycji dotyczyło montażu instalacji fotowoltaicznych. Najwięcej paneli pojawiło się na nieruchomościach w Wawrze (132). Dalej była Białołęka (59 instalacji) i Ursynów (45).

Wawer przodował też pod względem instalacji pomp ciepła. Na 44 takie inwestycje 19 powstało właśnie w tej dzielnicy. Łącznie na montaż tego rodzaju urządzeń ratusz przeznaczył ponad 870 tys. zł.

Miasto finansowało również instalację kolektorów słonecznych, usuwanie azbestu, likwidację szamb.

7 września zespół RDS zajmie się budżetem na 2017 rok. Pieniądze