Brexit: sondaż na temat pozostania Polaków na Wyspach

Brexit: Ponad 40 proc. Polaków spróbuje za wszelką cenę pozostać na Wyspach

Po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej jedynie 5, 5 procent ankietowanych Polaków w Wielkiej Brytanii deklaruje powrót do państwie. Większość badanych - 62, 5 procent - przekonuje, że będzie próbowało pozostać na Wyspach, z czego aż 40, 5 proc. zapewnia, że za wszelką wartość.

Z badania dzięki grupie polskich emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii powstaje także, że 12, 1 proc. ankietowanych wyjedzie do odwiedzenia innego kraju Unii Europejskiej. Natomiast 3, 4 proc. twierdzi, że zamierza zamieszkać w państwie spoza UE. Tylko 5, 5 proc. deklaruje, że w projektach ma powrót do rodzinnego kraju.

Największą grupką deklarującą chęć pozostania na wyspach za wszelką ceną są osoby powyżej 65 roku życia - 59, 3 proc. Jednakowe plany ma 57, 7 proc. ludzi młodych w zakresie wiekowym 18-24 lata. Po tej grupie o powrocie do kraju mówiło wyłącznie 3, 1 proc. badanych.

Jak szacuje Lokalny Instytut Spraw Międzynarodowych, aczkolwiek trudno precyzyjnie ustalić, ilu Polaków po Brexicie ma możliwość nie kwalifikować się do stałego pobytu, należy szacować, że problem ten ma możliwość dotyczyć 120–400 tys. osób. Będą one musiały stosować o wizę na bazie brytyjskich przepisów, a w sytuacji odmowy otrzymają decyzję o opuszczeniu państwie.

Zgodnie z brytyjskim prawem imigranci, którzy przebywają na Wyspach legalnie poprzez okres powyżej pięciu czasów, mogą ubiegać się o prawo stałego pobytu, jakie możliwości umożliwia im życie i pracę w Wielkiej Brytanii bez ograniczeń.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych - IBRIS w Ogromnej Brytanii w czerwcu i lipcu tego roku.

– Ponowne zamknięcie granic w wyniku Brexitu ma możliwość spowodować powrót części emigrantów do Polski, a w konsekwencji wzrost bezrobocia i obciążenia dla budżetu państwa – informował Polski Instytut Spraw Międzynarodowych w raporcie "Relacje Unia Europejska – Wielka Brytania po ewentualnym Brexicie".

Wyliczenia Instytutu mówią o nawet 400 tys. rodaków, którzy mogliby być zmuszeni do powrotów do kraju. Według brytyjskich danych dotyczących migracji pracowniczej w latach 2012–2015 w porządku. właśnie tyle polskich obywateli otrzymało numer identyfikacji podatkowej.

Tagi: Brexit Duża Brytania Polska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

500 plus. ZBP proponuje procedury cyberbezpieczeństwa w programie