Funt szoruje po dnie, brytyjski minister uspokaja Wall Street

Brytyjski minister finansów Phillip Hammond odwiedzi w czwartek Wall Street, aby dowodzić amerykańskie banki, że Wielka Brytania, pomimo Brexitu, wydaje się nadal otwarta na interes. Z powodu niepewności dzięki rynkach funt szterling szoruje po dnie i wydaje się najtańszy wobec dolara od 31 lat.

Od początku roku funt stracił wobec dolara już 15 proc. W czwartek o godz. 17. 00 za brytyjską walutę trzeba stało się zapłacić 1, 26 dolara.

Tak tanio nie było od 30 lat

To oznacza, że funt kosztuje najmniej od czerwca 1985 roku i niemal 2, 5 proc. mniej niż w niedzielę, kiedy brytyjska premier Theresa May poinformowała, że Londyn rozpocznie ostatecznie marca przyszłego roku kalendarzowego formalne rozmowy w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Ostateczne wyjście z UE ma nastąpić dwa okres później.

Podłoże: stooq. pl Notowania pary GBP/USD w czwartek

Funt traci dzisiaj prawie 0, 5 proc. do euro (w stosunku do odwiedzenia euro funt jest najsłabszy od 2011 roku) jak i również 0, 8 proc. do złotego. Po godz. 17. 00 w czwartek jeden funt kosztował 4, 85 zł.

Źródło: stooq. pl Notowania pary GBP/PLN w czwartek

Źródło: stooq. pl Notowania pary GBP/EUR w czwartek

Nerwowo w rynku

Waluta traci poprzez obawy, że w nawiązaniu z Brexitem Wielka Brytania opuści jednolity unijny rynek i wprowadzi kontrole wobec imigrantów.

Rachunek zbytnio Brexit: brytyjskie samoloty tracą miliony

W negocjacjach ws. Brexitu May odrzuciła konieczność utrzymania swobody przepływu jednostek w zamian za wejście do wspólnego rynku unijnego. Zaznaczyła, że jej rząd nie zamierza ustąpić wraz z postulatu odzyskania pełnej kontroli nad swoimi granicami.

Inwestorzy martwią się też, hdy brytyjscy eksporterzy będą dysponować trudności w konkurowaniu na starym kontynencie. Ponadto krajowe banki potrafią stracić swoją zdolność do prowadzenia swobodnego biznesu.

Aby uspokoić nerwowe nastroje, z wizytą do Nowego Jorku udał się Phillip Hammond, minister finansów Uk. Będzie przekonywać inwestorów, hdy banki są wciąż rospostarte na biznes. jest to do tego stopnia ważne dla brytyjskiego rządu, ponieważ sektor pieniężny i usługowy odpowiada zbyt 12 proc. brytyjskiego PKB.