Temat: UE

  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Mazowsze jest podzielone. Rząd liczy dzięki dodatkowe środki z Unii Europejskiej
  • Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na organizowanie unijnego budżetu
  • Przyszłość Brexitu. Bruksela obawia się "słabego partnera"
  • Z zagranicy jak w polsce. Po fali krytyki duży operator zmienia taryfy

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek listę 155 firm, które jako pierwsze skorzystają z nowego instrumentu finansowania najbardziej innowacyjnych niewielkich przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu. Z Polski jedynie jednej firmie udało się wejść do puli zwycięzców.

Każde ze 155 małych i średnich firm z 21 krajów uzyska 50 tys. euro w finansowanie studiów wykonalności swych projektów. To jednak jedynie początek - projekty te mają bowiem szanse wykorzystać z przyznawanego przez KE dalszego wsparcia finansowego o wartości przekraczającej 2, pięć mln euro każdy.

W Polsce da się tworzyć innowacje? Zdaniem mnogości dyrektorów nie zaakceptować

- Ten nowy instrument ukierunkowany wydaje się na projekty, które będą prawdziwie innowacyjne, mają duże szanse w dziedzinie i dobrze przygotowany plan wprowadzenia pierwotnego do obrotu - podkreśliła cytowana w komunikacie KE komisarz ds. badań, nowinek i nauki Maire Geoghegan-Quinn.

Hiszpania pierwsza

Najwięcej przedsiębiorstw, które mogą liczyć na środki z biura UE, bo aż 39, pochodzi z Hiszpanii. Po konkursie dobrze poradzili samemu też przedstawiciele mniejszego interesu z Wielkiej Brytanii (26) oraz Włoch (20). Sprawniej niż Polacy o środki z UE starali się m. in. Estończycy, Węgrzy, Słoweńcy, czy Austriacy. Ten sam wynik jak nasza firma jeśli chodzi o przyznanie wsparcia uzyskali Bułgarzy, Łotysze i Portugalczycy.

Jedyny pozytywnie rozpatrzony wniosek wraz z Polski koordynowany jest przez firmę Pixel Legend wraz z Szczecina, która zajmuje się m. in. programowaniem.

W pierwszej turze konkursu złożono 2 662 obserwacje. Po ocenie niezależnych profesjonalistów wybrano 317, które spełniało kryteria kwalifikacji. Spośród tychże wniosków finansowanie przyznano 155 firmom.

Zwycięskie MŚP mają szanse na pomyślność w drugim etapie systemu, w którym wnioskodawcy mogą otrzymać finansowanie o wartości od czasu 0, 5 mln do 2, 5 mln € na realizację innowacyjnych prac, takich jak demonstracja, testowanie, pilotaż, zwiększanie skali i miniaturyzacja. Zwycięscy będą również posiadali czas, by dopracowywać projekty biznesowe.

Małe firmy mogą liczyć na pożyczki. "Brak finansowania dusi innowacyjność"

Setki wzorów

Jak podała KE w 2014 r. finansowanie otrzyma prawdopodobnie krótko mówiąc około 645 projektów. Liczba ta wzrośnie do 670 w 2015 r. Zaproszenie do tworzenia wniosków jest stale otwarte. Kolejne terminy oceny wniosków upływają 24 września jak i również 17 grudnia 2014 r. w ramach pierwszego etapu oraz 9 października jak i również 17 grudnia 2014 r. w ramach etapu innego.

Instrument na sprawa małych i średnich firm (MŚP) został uruchomiony w ramach "Horyzontu 2020", nieznanego unijnego programu finansowania badań naukowych z budżetem przy wysokości 80 mld €. Ma on wspomóc innowacyjne małe i średnie firmy w przekształcaniu wypracowanych po laboratoriach rozwiązań w produkty i usługi gotowe do wprowadzenia na rynek.

"Horyzont 2020" jest najogromniejszym w historii unijnym programem na rzecz badań jak i również innowacji, w którym zaplanowano również rekordowo wysokie środki finansowe dla MŚP. O finansowanie ze środków tego instrumentu mogą ubiegać się MŚP z państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem "Horyzont 2020".