Co robić, by nie mieć głodowej emerytury? Ekspert tłumaczy  Informacje

Co robić, by nie mieć głodowej emerytury? Ekspert tłumaczy

Jest wiele możliwości dodatkowego odkładania gotówki na emeryturę. Wśród nich są specjalnie dedykowane towary emerytalne takie jak Poszczególne Konto Emerytalne (IKE) a także Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) - mówiła na antenie TVN24 Biznes jak i również Świat Weronika Dejneka, szef Biura Produktów Indywidualnych po PZU Życie. Jak dodała, gwarantują one niskie należności i efektywność inwestycji.

Nowe emerytury wiele niższe od starych? "To był jeden z zamiarów reformy"

Jak pisaliśmy wczoraj, z danych ZUS wyraźnie wynika, że w rezultacie reformy emerytalnej z 1999 r. emerytury będą przeciętnie o 1200 zł znacznie niższe niż w starym systemie. Dla wielu osób ich stopień może być praktycznie głodowy. Jak to zmienić? Trzeba zacząć oszczędzać w III filarze - nawet malutkie sumy okładane regularnie potrafią znacznie podnieść nasze potencjalne świadczenie.

Ustawodawca oferuje naszej firmie dwie podstawowe formy dodatkowego odkładania na emeryturę w III filarze: Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Rachunek rozliczeniowy Zabezpieczenia Emerytalnego. Korzystanie z nich jest dobrowolne. Pieniądze wpłacane na IKE i IKZE są naszą własnością i nie musimy czekać wraz z ich wypłatą do uzyskania wieku emerytalnego.

- Są one regulowane odrębną ustawą, także gwarantują nam kształt produktu, niskie należności i efektywność inwestycji - powiedziała Dejneka. - To są takie wehikuły, które mogą być oferowane poprzez banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych bądź przez ubezpieczycieli - dodała.

Różnice

Oba rachunki różnią się przede wszystkim benefitem podatkowym. IKE opiera się na uldze z podatku od przychodów, czyli przy wypłacie nie zaakceptować jest pobierany 19 proc. podatek od zysków.

Natomiast w IKZE możemy rok do roku odliczyć ulgę przy rozliczaniu PIT.

Poniżej przedstawiamy kluczowe różnice pomiędzy IKE an IKZE

IKE IKZE
Limit wpłat Trzykrotność zwykłego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego po gospodarce narodowej na wiadomy rok (11 tys. 230 zł)

Roczny zakres wpłat na IKZE nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej jednej, 2 krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce krajowej narodowej na dany rok kalendarzowy (4tys. 495 zł 20 gr)

Wypłata spośród zachowaniem korzyści podatkowych Po ukończeniu 60 lat bądź 55 lat (po zdobyciu uprawnień emerytalnych) oraz osiągnięciu warunku dokonywania wpłat w IKE co najmniej przy 5 dowolnych latach kalendarzowych albo dokonania ponad połówki wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed wypłatą.

Na wniosek oszczędzającego, po osiągnięciu przez niego stuleciu 65 lat oraz u dołu warunkiem dokonywania wpłat w IKZE przynajmniej w pięć latach kalendarzowych
Opodatkowanie wypłaty brak Wypłata podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym przy stawce 10 proc.

Korzyści podatkowe Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Wpłaty w danym roku podatkowym można odliczyć od bazy opodatkowania

Wcześniejszy ruch środków W całości lub w części ("częściowy zwrot"), w przypadku zysku do zapłaty podatek od profitów kapitałowych W całości, niedostatek „częściowego zwrotu", wypłata zwiększa podstawę opodatkowania w konkretnym roku
Dziedziczenie Nie płacimy podatku od spadków jak i również darowizn. Osoby dziedziczące środki z innego IKE mogą je od razu wypłacić i nie płacą z tego tytułu podatku dochodowego Nie płacimy podatku od czasu spadków i darowizn. Osoby dziedziczące środki z IKZE będą musiały zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w stawce 10 proc.

Oprócz IKE jak i również IKZE istnieją oczywiście też inne formy dodatkowego oszczędzania na starość, choć przeważnie nie oferuję one przewagi podatkowych. Można np. opóľniać na różnego rodzaju funduszach inwestycyjnych (trzeba jednak nie zapominać, że są one obarczone sporym ryzykiem), lokatach, obligacjach, zainwestować w nieruchomości, srebro, dzieła sztuki albo po protu dzieci...

Bartosz Kapustka będzie grał przy Anglii, w Leicester City