Bank watykański ma nowego szefa. Wcześniej badał finanse Watykanu  Informacje

Temat: Watykan

  • "Papież Franciszek jest ucieleśnieniem nowego Paktu Katakumbowego"
  • Kościół niczym korporacja. Milion pracowników, bardzo duży majątek
  • Malwersacje za spiżową bramą
  • Vatileaks 2 jak i również setki lat afer w Watykanie
  • Watykan powołał pierwszego w historii audytora. Posiada zadbać o przejrzystość finansów

Francuski finansista Jean-Baptiste de Franssu został mianowany w środę nowym prezesem watykańskiego banku IOR. Zostały brytyjski polityk lord Christopher Patten pokieruje komitetem do spraw reformy mediów po Watykanie.

Na rady w biurze prasowym Metropolii Apostolskiej przedstawiono nową konstrukcję finansów za Spiżową Bramą, nakreśloną w ramach ogromnej reformy realizowanej na pragnienie papieża Franciszka. To 1 z priorytetów jego pontyfikatu.

Bez zaskoczeń

Papież zadecydował. Bank watykański IOR będzie nadal działać

Mianowanie nowego prezesa IOR (Instytutu Dzieł Religijnych) nie stało się zaskoczeniem. Wcześniej informowano obecnie, że faktycznie zakończyła się bardzo trudna misja dotychczasowego prezesa Ernsta von Freyberga z Niemiec. Jego 17-miesięczna kadencja upłynęła pod emblematem drobiazgowych kontroli wszystkich kont w IOR, należących do około 18 tysięcy kontrahentów, prowadzonych na nich czynności, a także wyjaśnienia wszystkich budzących podejrzenia transakcji. Wszystkie te działania miały na celu zapewnienie pełnej prostoce instytucji, wstrząsanej wcześniej skandalami finansowymi.

Obecny na konferencji von Freyberg zapewnił, że jego odejście jest normalnym wydarzeniem, wynikającym wraz z zakończenia zadania, jakiego się podjął. Zagwarantował, że po obecnej fazie przejściowej stanie się dalej pomagał nowemu kierownictwu banku.

Nowy prezes Jean-Baptiste de Franssu, mający bardzo bogate doświadczenie tematyczne, należał do powołanej z początku pontyfikatu Franciszka i już rozwiązanej komisji ekspertów, która to analizowała strukturę ekonomiczną jak i również administracyjną Stolicy Apostolskiej w ramach przygotowań do jej reformy. Następnie de Franssu został powołany w skład Wskazówki ds. Ekonomicznych, nowego centralnego organu konsultacyjnego w Watykanie.

Nowy rozdział

Podejrzane sprawy w Banku Watykańskim. Konta ambasad do likwidacji?

Nominacja ta - jak wyjaśniono w Watykanie - oznacza otwarcie nowego rozdziału po historii banku i drugiej fazy jego wielkiej reformy. Francuski finansista pokieruje już bankiem o bardzo zmienionym obliczu, w którym dokonano rewizji wszystkich kont jak i również zerwano współpracę z ogromną grupą klientów, budzących niejasności bądź nieuprawnionych, na energii nowych przepisów, do posiadania tam rachunków.

Prefekt drugiej nowej centralnej finansowej instytucji Watykanu, Sekretariatu ds. Ekonomii, kardynał George Pell z Australii powiedział dziennikarzom, że w obecnej fazie konieczne jest wzmocnienie watykańskiego banku IOR, którego działalność skoncentrowana będzie głównie dzięki usługach finansowych i płatniczych świadczonych duchowieństwu, zgromadzeniom religijnym, diecezjom i świeckim pracownikom Watykanu.

- IOR znajduje się w fazie pokojowych przemian - podkreślił kardynał Pell. Wyraził satysfakcję z powodu pomyślnego zakończenia kluczowego procesu zmian przy instytucji w ramach dostosowania jej działalności do internacjonalnych standardów bankowych i przyrzeczenia przejrzystości transakcji oraz powtykania systemu walki z praniem brudnych pieniędzy.

Media do odwiedzenia reformy

"Zaskakująco szczera" konwersacja Franciszka o księżach gejach, wyświęcaniu kobiet i skandalu w banku

Na narady poinformowano również o powołaniu komitetu, który ma przyrządzać gruntowną reformę watykańskich informacji telewizyjnej, czyli lepszą koordynację ich pracy, dostosowanie do bieżących na świecie tendencji, unowocześnienie oraz większe oszczędności. Środowiska te przynoszą bowiem brak. Na czele komitetu będzie były brytyjski polityk, kanclerz uniwersytetu w Oxfordzie, lord Christopher Patten. Był pan ministrem w rządach Margaret Thatcher i Johna Majora oraz ostatnim brytyjskim urzędnik Hongkongu. W skład tej komitetu powołano międzynarodowych specjalistów i przedstawicieli Stolicy Apostolskiej.

Kardynał George Pell przyznał, że trwająca dziś przebudowa finansowej struktury Watykanu wymaga pilnego rozwiązania także wielu innych kwestii, na przykład kontroli wydatków przedsiębiorstw Stolicy Apostolskiej, czyli kongregacji i rad. - Tata Święty wyraził jasne żądanie, by zmiany te wprowadzono jak najszybciej - podkreślił prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii.

Android 7. 0 Nougat już jest