Bonifikata - użytkowanie wieczyste a mianowicie w Warszawie

Rada Warszawy przywróciła 98-procentową bonifikatę przy przekształceniu wykorzystywania wieczystego

Rada Stolicy kraju zmieniła zdanie i przywróciła 98-procentową bonifikatę przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. W czwartek przed południem przyjęto uchwałę w tej sprawie.

W czwartek warszawscy radni po jednego razu kolejny pochylą się ponad sprawą bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Po obniżeniu jej po wyborach z większość proc. do 60 proc., podczas dzisiejszej sesji po raz kolejny mają podnieść ją do pierwotnego poziomu 98 proc.

Uchwała w sytuacji bonifikat była jedynym elementem obrad sesji Rady Warszawy. Jej projekt osobiście uzasadniał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

- Usłyszeliśmy głos warszawiaków z tego wypływa nasza decyzja (o dostarczeniu projektu uchwały ws. przywrócenia 98 proc. bonifikaty) i umiemy się wycofać, ja osobiście umiem się wycofać i biorę tę zobowiązanie absolutnie na swoje barki - powiedział.

Apel prezydenta ws. bonifikaty

Trzaskowski zwrócił się we wtorek do odwiedzenia radnych, by przywrócili 98-proc. bonifikatę opłaty za przeobrażenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dla fundamentów położonych na terenach przynależących do miasta (w przypadku gruntów, których właścicielem wydaje się Skarb Państwa, wysokość bonifikaty została ustawowo ustalona w 60 proc. ).

We wtorek wieczorem doszło do spotkania Trzaskowskiego z klubem Koalicji Obywatelskiej po radzie Warszawy. W dyskusji uczestniczył też lider stołecznych struktur PO, poseł Marcin Kierwiński. Klub KO zadeklarował, że poprze powrót 98-proc. bonifikaty przy przekształceniach.

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą na rzecz gruntów miejskich 98-proc. bonifikatę jako standardową, a 99-proc. w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 latek. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

Po wyborach radni zdanie zmienili

W miniony czwartek rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego po prawo własności nieruchomości wraz z 98 proc. do maksimum 60 proc. Projekt wniósł na sesję wiceprezydent warszawie Robert Soszyński.

Po decyzji rady na rządzącą miastem Platformę Obywatelską spadła fala krytyki. Politycy PiS i członkowie rządu zarzucali politykom PO brak wiarygodności i oszustwo wyborcze. Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał posunięcia radnych za "rabowanie Polaków".

We wtorek w Sejmie Trzaskowski powiedział, że to on namawiał radnych do obniżenia bonifikaty. - Prawdą wydaje się być to, że jeżeli chodzi o tę decyzję - która zapadła jako pierwsza jeszcze w kampanii wyborczej - to ja mówiłem o zupełnie innych priorytetach. Prawdą jest, że namawiałem swoje koleżanki i towarzyszy, że w imię sprawiedliwości, żeby zagłosować za zmianą tejże bonifikaty, i dziś również prawdą jest to, że to ja podejmuję osobiście odpowiedzialność, jeżeli idzie o wsłuchiwanie się przy głos obywateli – i stąd ta rekomendacja a mianowicie mówił prezydent Warszawy.

500 plus. ZBP proponuje procedury cyberbezpieczeństwa w programie