Dlaczego samolot lata? Randall Munroe - Tłumacz rzeczy

Jak działa aeroplan? Można wytłumaczyć to w prostych słowach

Ten, jaki choć raz miał szansę zajrzeć do kokpitu w samolocie, zauważył, że po brzegi wypełniony jest ekranami, przyciskami, różnymi kontrolkami. Randall Munroe, autor popularnego przy USA bloga naukowego jak i również komiksu internetowego xkcd, w swojej najnowszej książce "Tłumacz rzeczy" wyjaśnia skomplikowane sprawy przy bardzo prosty sposób.

W ten sposób tłumaczy też, dlaczego tak złożona maszyna, jak samolot okres. Używa do tego 1000 najczęściej stosowanych słów. Notatka! To nie jest artykuł dla inżynierów.

Munroe, by nie mnożyć nowych określeń, wiele spraw silnie upraszcza. Czasami bardzo silnie. Kokpit nazywa pokojem wraz z dwoma krzesłami, a pilotów - kierowcami samolotu. Napęd nazywa "pchaczem samolotów", mapy - "planami ziemi", sztuczny horyzont - "gdzie wydaje się ziemia", a ciśnienie w kabinie - "rzadkością powietrza".

Upraszcza język do tego stopnia, że w innych stronach książki, smartfon to - według jego - "komputer do ręki", a laptop to "zginany komputer". Trudno jednak odrzucić przyznać mu racji, gdy pisze, że "najtrudniejsza frakcja latania to oderwanie się od ziemi i opadanie. Środkowa część podróży wydaje się prostsza. Często wszystko robi wtedy komputer".

Foto: Wydawnictwo Czarna Owca / materiały prasowe "Tłumacz rzeczy. Złożone sprawy w nieskomplikowanych słowach" Randall Munroe

WARTO WIEDZIEĆ:

Ile kosztuje tankowanie samolotu? Te kwoty wykonują wrażenie

Tagi: samoloty książki Infografika Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Co robić, by nie mieć głodowej emerytury? Ekspert tłumaczy Informacje