Elon Musk wraz z specjalistami ostrzegają przed sztuczną inteligencją  Tech

Wielcy ostrzegają przed morderczymi robotami. "Mogą stać się narzędziem terroru"

Ponad setka ekspertów od robotyki i sztucznej inteligencji podpisało się pod listem otwartym alarmującym przed robotami mordercami. Jak wskazują, do ich powstania doprowadzić może dalszy rozwój badań nad stworzeniem inteligentnej broni.

Wśród podpisanych pod listem otwartym opublikowanym w poniedziałek jest między innymi szef firmy Tesla Elon Musk, czy Mustafa Suleyman, specjalista do spraw sztucznej inteligencji w Google. Łącznie w tej grupie znalazło się 116 pracownik firm z zakresu robotyki i sztucznej inteligencji wraz z całego świata. Wzywają te banki Organizację Narodów Zjednoczonych do odwiedzenia wprowadzeniu zakazu broni autonomicznej.

"Śmiercionośna broń autonomiczna może doprowadzić do 3 rewolucji w technice wojskowej. Gdy zostanie rozwinięta, może doprowadzić do konfliktów zbrojnych na niewidzianą dotąd miarę, prowadzonych w tempie szybszym niż ludzie mogą zrozumieć" - ostrzegają eksperci w otwartym liście opublikowanym w poniedziałek.

Pracy będą zabijać ludzi? Musk i Zuckerberg spierają się o sztuczną inteligencję

"Taka broń może stać się narzędziem terroru, którego despoci i terroryści będą potrafili użyć przeciwko niewinnym i która będzie mogła być zhakowana" - czytamy.

Spór gigantów

Według organizacji Human Rights Watch kilkanaście krajów obecnie pracuje nad wzrostem autonomicznych systemów uzbrojenia. Po tym gronie wymieniono między innymi USA, Chiny, Izrael, Koreę Południową, Rosję i Dużą Brytanię.

- W przeciwieństwie do innych potencjalnych przejawów sztucznej inteligencji, które wciąż przebywają w sferze science fiction, autonomiczne systemy uzbrojenia mieszczą się się w fazie progresu i mają bardzo możliwy potencjał do spowodowania poważnej szkody przeciw niewinnym ludziom oraz wywołania globalnej niestabilności - komentuje w rozmowie z CNN Ryan Gariepy, założyciel firmy Clearpath Robotics i pierwsza z jednostek, która podpisała list.

Elon Musk, który również podpisał list, ostrzega poprzednio niebezpieczeństwem związanym ze sztuczną inteligencją od wielu lat. Swoim zdaniem stanowi ona "podstawowe zagrożenie dla istnienia cywilizacji". W odpowiedzi na minione próby rakietowe Korei Północnej, wskazywał zresztą, że sztuczna inteligencja stanowi "znacznie lepsze ryzyko" niż reżim Kim Dzong Una. Innego zdania jest szef Facebooka Mark Zuckerberg, który uważa, iż AI będzie pomagać po ratowaniu życia poprzez użycie jej na przykład po autonomicznych samochodach.

List otwarty do ONZ pozostał opublikowany przy sposobności konferencji na temat. sztucznej inteligencji w Melbourne.

Chwytak polskich inżynierów może pomóc w łapaniu kosmicznych odpadki Tech