Internauci nie obawiają się hakerów. Kaspersky Cybersecurity Index.  Tech

Temat: Internet

  • Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Globalny ranking szybkości internetu. Polska zaliczyła rozwój, ale do podium mamy daleko
  • Koniec piractwa, lub cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy uprawnienia autorskiego
  • Kradzież na RODO. Uwaga na nowy strategia naciągaczy
  • Uwaga na oszukańcze "bony" do Biedronki. Oszuści wyłudzają dane

Tylko jeden na pięciu internautów (21 proc. ) zważa, że jest zagrożony internetowego - wynika z ogólnego indeksu Kaspersky Cybersecurity Index. O swoim bezpieczeństwie w internecie najmocniej przekonani są Francuzi oraz Australijczycy.

Indeks cyberbezpieczeństwa powstał w oparciu o szczegółowe badanie przeprowadzone w sierpniu 2016 roku w 21 krajach na całym świecie. Pośród znalazły się m. in. Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Wielka Brytania, Hiszpania oraz Rosja. Dzięki liście zabrakło Polski.

Wyniki

Cyberprzestrzeń wówczas coś więcej niż zagrożenie. Ciągnie gospodarkę w górę

Z danych tych wynika, że przeciętnie tylko jeden na pięciu użytkowników (21 proc. ) uważa, że jest zagrożony online. Najwięcej wśród obywateli Kolumbii (48 proc. ) oraz Meksyku (40 proc. ).

Na drugim biegunie mieszczą się Francja (13 proc. ), Australia (16 proc. ), Niemcy i Rosja (po 17 proc. ).

Jednocześnie niemal 1-a trzecia użytkowników (29 proc. ) padła ofiarą ataków cyberprzestępczych. Jak wynika z danych, najwięcej w Wietnamie (66 proc. ), Indonezja (58 proc. ), Indie (53 proc. ). Wśród ofiar hakerów, 8 proc. doświadczyło kradzieży swojego konta bankowego, a 22 proc. a mianowicie infekcji urządzenia przy użytkowaniu szkodliwego oprogramowania - odczytujemy.

Jednak tylko sześcdziesięciu proc. użytkowników zainstalowało rozwikłania bezpieczeństwa na wszystkich urządzeniach, które wykorzystują w zamysle uzyskiwania dostępu do globalnej sieci. Najmocniej o swoje ochrona życia i zdrowia dbają Chińczycy (72 proc. ), Czesi (65 proc. ), RPA (64 proc. ), Brazylia (62 proc. ).

Cyberzagrożenia

Jak pokazują autorzy badania, wskaźnik tenże pokazuje, że obecnie mnóstwo użytkowników nie docenia rangi problemu cyberzagrożeń, nawet według tym, jak doświadczą fita na własnej skórze. Taka postawa z pewnością nie zaakceptować wpływa pozytywnie na ich bezpieczeństwo.

"Stworzyliśmy polski indeks, aby zwrócić atencję wszystkich na kwestię cyberbezpieczeństwa. Uważamy, że obecnie mnóstwo użytkowników nie spodziewa się, że problem cyberzagrożeń dotknie ich bezpośrednio, dlatego nie zaakceptować instalują na swoich ustrojstwach rozwiązań bezpieczeństwa i zachowują się nierozważnie online - wskazuje cytowany w komunikacie Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów, Kaspersky Lab.

Chwytak polskich inżynierów może pomóc w łapaniu kosmicznych odpadki Tech