Temat: Internet

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tą niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Cyberprzestępcy uderzyli w metro w San Francisco. W wyniku ataku ludność mogli jeździć za bezowocnie. - Wojna tych, którzy zabezpieczają systemy między tymi, którzy próbują te zabezpieczenia złamać cały czas trwa - uważa Sebastian Małycha, prezes Mediarecovery. - Takie napady są coraz powszechniejsze - twierdzi dziennikarz technologiczny Tomasz Popielarczyk.

Metro po San Francisco zostało zaatakowane przez hakerów, którzy sprawili, że biletomaty zaczęły wyświetlać informację na temat, że pasażerowie mogą podróżować za bezowocnie. Cyberprzestępcy w zamian za zdjęcie blokady żądali okupu, więc władze metra zdecydowały się na otworzenie bramek.

Zakupy przez sieć poza krajem mają być łatwiejsze

Atak

- Po momencie ataku mieliśmy bardzo mało informacji. Postanowiliśmy wyłączyć system i otworzyć wejścia. Nie mogliśmy ryzykować, iż ktoś ukradnie dane naszych klientów - mówił Paul Rose, rzecznik prasowy łączności miejskiej w San Francisco.

Jak podają władze metra dane pasażerów nie wyciekły do sieci, natomiast sam atak nie zaszkodził też systemowi. Wciąż jednakże pozostaje pytanie: kto zbyt tym wszystkim stoi? Urzędnikom udało się skontaktować spośród domniemanym hakerem. Cyberprzestępca zdradził, że przeprowadził całą akcję wyłącznie dla pieniędzy.

Dziennikarz technologiczny Tomasz Popielarczyk przypomina, że takie napady są coraz powszechniejsze, bowiem coraz więcej urządzeń i systemów podłączonych jest do internetu.

Coraz więcej

- Idziemy w stylu autonomicznych samochodów i w tym miejscu pojawia się największe zagrożenie. Podobnie w przypadku tak zwanym. inteligentnych miast, gdzie np. algorytmy zarządzają systemami sygnalizacji świetlnej. To nosi znamiona cyberterroryzmu - uważa Popielarczyk.

Sebastian Małycha uważa, że bardzo trudno wydaje się być zabezpieczyć się przed tegoż typu atakiem. - Wojna tych, którzy zabezpieczają systemy między tymi, którzy usiłują te zabezpieczenia złamać bezustannie trwa. Skala tego napadu jest duża, ale to nic nadzwyczajnego. To następny system, który ktoś przełamał - mówił w TVN24 BiS Sebastian Małycha, prezes Mediarecovery.