Temat: Strajk w JSW

  • Załogi dwóch korporacji węglowych wybiorą wiceprezesów ds. pracowniczych
  • Silesian Coal ma plan na KWK Krupiński. Ale nie kopalni nie zaakceptować kupi
  • JSW ma świeżego szefa. Szlęk za Zagórowskiego
  • Kto przejmie stery przy JSW? Tłum chętnych dzięki fotel prezesa
  • Powstanie oryginalny plan ratunkowy dla górnictwa? Jest chęć porozumienia

ArcelorMittal rozważa sprowadzanie większej ilości węgla koksującego spośród USA - poinformowała spółka w czwartek. Hutniczy gigant dokonuje przeglądu swoich zamówień, bo od 16 dni trwa strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która zaopatrywała w surowiec tego największego na świecie producenta stali. ArcelorMittal Poland nie wyklucza, że zmniejszy zamówienia z JSW.

- Dokładnie przyglądamy się sytuacji w JSW - poinformowała Sylwia Winiarek, rzeczniczka ArcelorMittal Poland. Firma zamawia węgiel koksujący także z USA, Australii, Czech i innych źródeł. - Musimy przejrzeć wolumeny dostaw. Pracujemy nad rozmaitymi scenariuszami i uważnie obserwujemy rozwój wydarzeń - dodała.

Strajk w JSW trwa od 28 stycznia. Spółka z tego motywu nie wydobyła 530 tys. ton węgla i utraciła 130 mln zł profitów. - Przy całkowitym niedostatku wydobycia tracimy 27 mln zł przychodów na dobę - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Największy dostawca

Na strajku w JSW gubią wszyscy: pracownicy, spółka, kontrahenci. "Firmie może grozić bankructwo"

JSW jest największym partnerem węgla dla ArcelorMittal Poland, która dotychczas ponad pięćdziesięciu proc. węgla kupowała naturalnie w jastrzębskiej spółce. Dwie firmy są wieloletnimi partnerami biznesowymi. Węgiel z JSW zasila m. in. dwie koksownie ArcelorMittal Poland po Zdzieszowicach i w Krakowie, których łączne zdolności produkcyjne przekraczają 4, 5 mln ton.

Z powodu zablokowanych wysyłek węgla z kopalń JSW, hutniczy koncern rozważa zmniejszenie zamówień od JSW. - Chcemy zminimalizować zakłócenia operacyjne - podkreśliła Winiarek.

Jeszcze w poniedziałek rzeczniczka wyrażała nadzieję, że JSW wkrótce wznowi spedycji. - To nasz wieloletni partner biznesowy. Ale należy jasno powiedzieć, że wstrzymanie wysyłek postawiło nas przy bardzo trudnej sytuacji. Po zażegnaniu kryzysu pewnie będę musieli ponownie przeanalizować wolumeny dostaw z poszczególnych kierunków, by w przyszłości zmniejszyć ryzyko - zaznaczała.

Dwa giganty

Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Należą do niej m. in. koksownie zabrzańskie, wałbrzyskie a także koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej - łącznie wytwarzają one ok. 4 mln ton koksu rocznie.

ArcelorMittal Poland jest najogromniejszym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy trafia pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do firmy należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, To największy fabrykant koksu w Europie na temat zdolności produkcyjnej rzędu 4, 2 mln ton koksu rocznie.

ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz wraz ze spółkami zależnymi - więcej niż 14 tys. ArcelorMittal, gdzie należy polska spółka, to największy na świecie wytwórca stali, obecny w ponad 60 krajach.