Zobacz, dlaczego nie powinno się zbyt dużo uśmiechać w pracy

Uśmiech ma ogromne znaczenie w kontekście tego, jak odbierają nas pozostali. Jak się jednak obrazuje, wyglądanie na zbyt szczęśliwego - a więc uśmiechanie się "za bardzo" - może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast wzbudzić sympatię, tylko do siebie zniechęcimy.

Osoby, które wyglądają na "trochę szczęśliwe", są traktowane pozytywnie, lecz jeśli uśmiech gości na naszej twarzy zbyt nierzadko lub wydaje się nienaturalnie szeroki, zostaniemy odebrani jak... osoby naiwne.

Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Chicago (Emma Levine), Uniwersytetu Nowego Jorku (Alixandra Barasch) i uczelni Whartona (Maurice E. Schweitzer), którzy przebadali powiązania między intensywnością dodatnich emocji, jakie okazujemy, an odbiorem tych emocji u innych ludzi.

Uśmiech a naiwność w pracy

W poprzednim swoim badaniu dostrzegli bowiem, że ludzie nierzadko osiągają szczęście poprzez wypieranie negatywnych myśli, an osoby szczęśliwe zdają się stanowić również bardziej ufne w stosunku do świata. W rozmowie z BI Polska mówiła na temat tym prof. Noreena Hertz z University College of London - jak ustaliła, po pozytywnych bodźcach emocjonalnych jesteśmy bardziej ufni w podejmowaniu decyzji.

W swoim badaniu Barasch, Schweitzer i Levine poprosili parcypantów o ocenę ankiet, w których ludzie określali, jakim sposobem czują się codziennie jak i również ogólnie w życiu, po skali od 1 do 11. Wyniki te jednak naukowcy zmyślili - interesowało ich jedynie, jak badani ocenią poszczególne ankiety w zależności od poziomu szczęścia. Okazało się, że osoby wykazujące "wyższe poziomy szczęścia" były mierzone przez badanych jako bardziej naiwne niż inni.

Naukowcy twierdzą przy tymże, że bardzo szczęśliwi osoby są traktowani jako więcej naiwni, bo przypuszczalnie - jak sugerują inne badania - powierzchownie przetwarzają ujemne wydarzenia i udaje wykładzinom się unikać nieprzyjemnych danych. W skrócie: noszą różowe patrzałki, które uważamy za przejaw naiwności.

Uśmiechaj się w pracy, ale...

Uczestnicy doświadczenia mieli też ocenić, które osoby chętniej wybrałyby jako adwersarzy w negocjacjach. Grupa testowa woleli osoby szczerzące zęby w szerokim uśmiechu niźli te uśmiechające się umiarkowanie - uznając, że łatwiej będzie wygrać w negocjacjach z osobą bardziej uśmiechniętą - naiwną. Również przy innym, podobnym teście a mianowicie gdzie osobom bardziej jak i również mniej uśmiechniętym należało podpowiedzieć, ile pieniędzy znajduje się w słoiku - badani uznawali bardzo szczęśliwych jednostek za łatwiejszych do oszukania.

Za tymi odkryciami idą istotne wnioski tyczące życia i pracy. Przede wszystkim, sugerują badacze, powinniśmy unikać zbytniego uśmiechania i wyglądania na zbyt pomyślnych w zawodach, od jakich oczekuje się profesjonalizmu jak i również wiedzy - np. sprzedawcy. Razie klienci mogą oszacować takie osoby za mniej kompetentne i merytoryczne. Nawet liderzy, którzy powinni się sporo uśmiechać, mogą wykorzystać na ograniczeniu pokazywania swego szczęścia.

Dlatego również, chociaż uśmiechanie się wówczas jedna z podstaw owego, by inni ludzie szybko cię polubili, nie trzeba przesadzać z intensywnością uśmieszku - chyba, że zechcemy, by ktoś uważał naszej firmy za naiwnego. Jeśli nie zaakceptować - polecamy 7 wytycznych, jak sprawić dobre uczucie na spotkaniu biznesowym.

Tagi: robota kariera fuks psychologia testowania Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie