BIK: prawie co drugi Polak spłaca kredyt lub pożyczkę  Pieniądze

Kredyty, pożyczki i ogromne pieniądze do odwiedzenia zwrotu. Miliony Polaków żyją z długiem

Prawie co drugi dorosły Polak spłaca zobowiązania kredytowe - informuje Bank Informacji Kredytowej. Największa liczba ludzi długów zaciągają osoby przy wieku 35-44 lat, zaś największe opóźnienia w spłacie rat mają najmłodsi - do 24. roku istnienia.

Jak wynika wraz z raportu BIK na wystarczy czerwca 2018 roku przy Polsce było 15, 36 mln osób aktywnych kredytowo. Oznacza to, że prawie co drugi dorosły Polak (48, 8 proc. ) spłacał kredyt lub pożyczkę. Łącznie spłacanych było 28, 34 mln zobowiązań kredytowych na kwotę 608, 26 mld złotych.

Dane te - jak pisze BIK - pokazują, hdy Polacy solidnie spłacają własne kredyty: tylko 7, dziewięć proc. kredytobiorców spóźnia się z regulowaniem rat powyżej 90 dni, co stanowi 6 proc. łącznej ilości pozostającej do spłaty.

Najliczniejszą grupą wśród zadłużonych są osoby aktywne profesjonalnie w wieku 35-44 lat, które stanowią 23, 3 proc. wszystkich kredytobiorców. Powinno się do nich, co czwarty spłacany obecnie kredyt, natomiast średnia wysokość zadłużenia jednostek w tym przedziale wiekowym wynosi 69 tys. 150 zł.

Kredyty mieszkaniowe dominują

Oddasz klucze i masz kredyt z głowy? Ministerstwo wyjaśnia

Największy udział w zadłużeniu Polaków posiadają zobowiązania na cele mieszkaniowe. Jest ich obecnie dwa, 37 mln na łączną wartość 420, 66 mld zł, (co stanowi 69, 2 proc. łącznej wartości kredytów do spłaty).

Pod względem liczby posiadanych pożyczek na własne lokum liderem jest województwo mazowieckie, w którym jest 18 proc. wszystkich spłacanych tego wariantu zobowiązań. Najmniej zaś mają osoby z województw opolskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

Na drugim miejscu pod względem wartości (48, 6 proc. ) znajdują się kredyty konsumpcyjne. Jest katalogów 13, 81 mln dzięki kwotę 163, 56 mld zł, co stanowi 26, 9 proc. łącznej wartości kredytów do spłaty. Po liczbie tych kredytów przodują śląskie (13, 4 proc. ) i mazowieckie (12, 8 proc. ). W żadnym wypadku długów konsumpcyjnych mają obywatele województwa podlaskiego (2, cztery proc. ), opolskiego (2, 5 proc. ) i świętokrzyskiego (2, 6 proc. ).

Autorzy referatu podkreślają, że wprawdzie opony mieszkaniowe przeważają w Polsce pod względem wartościowym, wówczas jednak nasycenie tym wytworem w relacji do PKB wynosi 20, 30 proc., co plasuje nas dzięki dalekiej 21. pozycji w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.

Inaczej rzecz się ma z kredytami konsumpcyjnymi. Polska zajmuje czwarte obszar wśród krajów UE, według Cyprze, Grecji i Bułgarii. To według BIK oznacza, że nasycenie tego rodzaju kredytami na terytorium polski jest w tej chwili wysokie.

Wskaźnik DtI

Najwięcej kredytów, w stosunku do poziomu zaludnienia, mogą mieć mieszkańcy województw wielkopolskiego (53, 2 proc. ) jak i również dolnośląskiego (53 proc. ), zaś najmniej - ludność województw podkarpackiego, gdzie jedynie 39, 8 proc. osób korzysta z kredytu oraz świętokrzyskiego (40, 0 proc. ).

Eksperci BIK zwracają uwagę, że w dużym stopniu aktywniejsze pod względem kredytowym są regiony zachodniej Polski. Tłumaczą to między odmiennymi zróżnicowaną skłonnością do niebezpieczeństwa w różnych obszarach kraju, czynnikami kulturowymi, jak i również różnicami w poziomie zamożności bądź dochodu. Informacje z podstawy BIK pokazują jednocześnie najniższą jakość kredytów udzielonych mieszkańcom północno-zachodniej Polski. Relatywnie dobrze spłacane są kredyty po województwach południowo-wschodnich.

"Warto również pamiętać, aby stosunek wartości wszystkich miesięcznych rat kapitałowych i odsetkowych nie przekraczała 40 procent profitów netto – to tak zwane. wskaźnik DtI – który to jest bezpośrednim wyznacznikiem niebezpieczeństwa zadłużania się" - podkreślił główny analityk BIK profesor Waldemar Rogowski.

Jedna z firm

W Naszym kraju nie ma centralnego rejestru dłużników.

Bank Wiadomości Kredytowej, w którego skład wchodzą Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, jest jednym wraz z podmiotów działających w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych ekonomicznych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i przedsiębiorstw.

Oprócz niego na rynku funkcjonują jeszcze Lokalny Rejestr Długów BIG, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Android 7. 0 Nougat już jest