Giełda w 2017 roku a mianowicie trzy warunki hossy

Czego życzyć polskiej giełdzie przy 2017 roku?

Grudzień był wyśmienitym miesiącem na rzecz polskich inwestorów i rozbudził nadzieję, że 2017 rok kalendarzowy będzie w końcu właściwy dla szerokiego rynku akcji. Jednak żeby tak się stało, musi spełnić się kilka założeń i odrzucić zrealizować żaden scenariusz kryzysowy.

Pierwsza sesja tegoż roku miała znaczenie symboliczne. Z uwagi na brak handlu w USA i Wielkiej Brytanii w noworoczny poniedziałek, na polskim parkiecie obrót wyniósł niecałe 300 mln złotych. WIG20 zakończył wprawdzie pierwszą sesję 2017 roku przyrostem o 0, 45 proc., ale trudno brać to za jakikolwiek wskaźnik do odwiedzenia prognozowania. Dużo ważniejszy był grudniowy rajd cen, który rozbudził apetyty inwestorów.

Na rynku jest wiele sygnałów wskazujących na nadchodzącą hossę na polskim parkiecie, jednak żeby zrealizował się pozytywny scenariusz dla handlujących, przydałoby się spełnienie kilku warunków.

1. Mniejsze ryzyko polityczne

Inwestorzy polscy i zagraniczni mogli mieć wiele obaw związanych z obietnicami wyborczymi nowego rządu. Stało się to widać w szczególności w pierwszych miesiącach na ogłoszeniu wyników wyborów. Zamieszanie wokół podatku dla supermarketów, różne warianty ustawy regulującej kredyty frankowe czy wreszcie pomysł opodatkowania FIZ nie zachęcają inwestorów długoterminowych, dla których istotna jest trwałość i przewidywalność prawa. Nie można kupować akcji przy długim terminie, jeśli uprawnienie jest niestabilne, a regulacje podatkowe całkowicie nieprzewidywalne.

Obecnie sytuacja zdaje się sporo lepsza niż kilka miesięcy temu, chociażby z uwagi na zrozumiałą deklarację w sprawie zasadniczego rozwiązania OFE – najważniejsza część OFE, czyli 70 proc. zgromadzonych w akcjach oszczędności pozostanie nienaruszona.

2. Silne banki

Wśród rodzimych inwestorów panuje stare przekonanie, że „nie ma hossy bez banków”. Ma to uzasadnienie, gdy spojrzymy, które spółki wchodzą w WIG20 i jak dużym upodobaniem liczyły banki się pośród inwestorów w minionych czasach. Ryzyka polityczne nie zmaterializowały się, a przecenione banki wyglądają dziś na bardzo atrakcyjne. WIG-Banki jest w bardzo istotnym punkcie, pożądanym dla kupujących. Jeśli obecna dynamika się utrzyma jak i również banki będą stabilnie się czuły, będzie to istotny faktor dla hossy.

Warto jednak zwrócić uwagę na duże zróżnicowanie sektora – to nie jest już branża, w jakiej spółki powstają lub spadają w jednym, równym szeregu. Mamy w przykład ING Bank Śląski blisko historycznych maksimów i szorujący po dnie Getin Noble, który w trzy lata z 11 złotych akcję spadł do tylko 1, 30 zł.

3. Bez globalnych kryzysów

2016 rok był pełen niebezpieczeństw dla hossy na globalnych rynkach – Brexit i wybory prezydenckie w NA JUKATAN miały być katalizatorem poważnego krachu, a przez kilkanaście miesięcy spekulowano o kłopotach włoskiego sektora bankowego jak i również Deutsche Banku. Żaden wraz z tych scenariuszy się nie spełnił, a w USA odnotowano kolejne historyczne szczyty. Zmieniła się także struktura hossy, bo w końcówce roku to klasyczne modele biznesowe wygrywały wraz z innowacyjnymi i technologicznymi spółkami. Wpływ na to mają oczywiście obietnice Donalda Trumpa dotyczące reform gospodarczych. To był dobry rok na rzecz zachodnich rynków i tego typu też przydałby się przy 2017 roku, żeby rozkwit mogła zawitać w ukończeniu na polski parkiet.

Jeśli ryzyko silnej adiustacji lub krachu na zachodnich parkietach mogłoby się zmaterializować w najbliższych miesiącach, wówczas niewątpliwie odczuje to również polski rynek akcji. Aby hossa mogła mieć obszar na naszym rynku, potrzebujemy stabilnego otoczenia makroekonomicznego. Rynki finansowe nie funkcjonują przy próżni i są wraz ze sobą bardzo powiązane. Gwałtowne tąpnięcia na zachodnich rynkach akcji mogą mieć oddziaływanie na naszą hossę, która to dopiero pod koniec minionego roku zaczęła się nieśmiało rozwijać.

Tagi: giełda Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Ekodotacje w Warszawie w 2017 r. - pieniądze metrów. in. na wymianę pieców