FTSE 100 - historyczny rekord londyńskiego indeksu, grudzień 2016

Główny indeks londyńskiej giełdy pobił historyczny rekord na koniec roku

W piątek 30 grudnia najważniejszy brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 dalszy dzień z rzędu pobił historyczny rekord, dobijając służące do poziomu 7142 punktów.

Najpierw footsie - jakim sposobem potocznie mówi się o indeksie - w czwartek zamknął się na poziomie 7120 punktów, by w piątek dobić do rekordowych 7142. FTSE to stu największych spółek notowanych dzięki parkiecie w Londynie, czyli LSE (London Stock Exchange). Jego kapitalizacja to jednej, 7 biliona funtów.

Jest to historyczny rekord, footsie nigdy nie był wyżej niż 30 grudnia 2016 roku. Po jednego razu pierwszy indeks ten przebił poziom 7000 punktów po marcu 2015 roku, a następnie w październiku 2016:

Foto: Michał Wąsowski / Business Insider Nasz kraj FTSE od początku istnienia do 30. 12. 2016

Funt spada, FTSE rośnie

Jednocześnie jednak, gdy FTSE rósł, funt spadł do najniższych poziomów od 30 czasów, nawet mimo skokowych wzrostów w listopadzie. Paradoksalnie aczkolwiek to właśnie słaby szkolenie funta pomógł londyńskiemu indeksowi tak urosnąć, mówi mnie Dariusz Świniarski, zarządzający portfelami w domu maklerskim TMS Brokers:

Indeks FTSE stu najszybciej ze wszystkich indeksów światowych odrobił straty na brexicie. To właśnie skokowe osłabienie funta było elementem napędzającym zyski (EPS'y) korporacji zgrupowanch w indeksie FTSE 100.

Jak wyjaśnia Świniarski, ponad 70 proc. przychodów spółek z FTSE generowanych jest w innej walucie - euro i dolarach - a zatem osłabiająca się waluta państwowa - w tym przypadku funt - wspiera eksporterów. Z kolei listopadowe i grudniowe zwyżki na światowych giełdach, wskazuje Świniarski, są wynikiem paru nakładających się na siebie czynników:

  • Zapowiedzi Trumpa o stymulacji fiskalnej i zwiększonych wydatkach na infrastrukturę wywołały wzrosty na indeksach amerykańskich oraz surowcach.
  • Następnie na początku grudnia Europejski Bank Centralny wydłużył program skupu aktywów w Eurolandzie, co pobudziło europejskie parkiety, czego nawet dymisja włoskiego Premiera Renziego nie była w stanie osłabić.
  • 14 grudnia Fed zgodnie spośród konsensusem podniósł stopy procentowe, natomiast podwyższył oczekiwania dotyczące kolejnych podwyżek w 2017 roku. Spowodowało to kolejny etap umacniania dolara, także wobec funta. Stąd kolejne osłabienie GBP i dodatkowe paliwo w celu wzrostów FTSE 100, który w rok zarobił nieomal 14 proc. - na rzecz porównania w przypadku S&P500; skupiającego największe amerykańskie spółki było to 11 proc.

Rajd na giełdzie po Londynie w ostatnich dobach grudnia dzięki cenom złota

Poza przyczynami makroekonomicznymi rajd indeksu w ostatnich dniach grudnia, jak pisze BBC, zasilany był też rosnącymi cenami złota. Za nimi szły wzrosty kursów dwóch firm wydobywających złoto i srebro, każdej o ponad czterech proc.: Randgold Resources jak i również Fresnillo. Eksperci wskazują tuż przy tym, że inwestorzy zwrócili się ku złotu po odwrocie od osłabiającego się dolara i amerykańskich 10-letnich obligacji.

Jak pokazuje Dariusz Świniarski, w przesunięciu zainteresowań inwestorów z obligacji na akcje nie ma zero dziwnego:

Rynek obligacji jest niestety w sezonie zmiany trendu. Spadki dzięki obligacjach rządowych po zwycięstwie Trumpa były odpowiedzią na wzrost stóp procentowych po środowisku przyspieszającego PKB w USA i globalnie.

Ta sytuacja powoduje globalnie przeważanie w portfelach kapitałów akcji kosztem obligacji, co wspiera indeksy.

Przypomnijmy jednak, że Wielka Brytania płaci inną cenę zbyt decyzję swoich obywateli - tempo wzrostu gospodarczego po UK ma być po 2017 roku mniejsze aniżeli się spodziewano, a wszystkich Brytyjczyka Brexit kosztuje 33 tys. dolarów.

Tagi: Londyn Wielka Brytania FTSE 100 giełda Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

500 plus. ZBP proponuje procedury cyberbezpieczeństwa w programie