Finanse Polaków na tle innych krajów

95 proc. polskich użytkowników internetu żyje "od pierwszego do pierwszego”

Aż 95 proc. polskich internautów deklaruje, że wystarcza im pieniędzy jedynie „do pierwszego”. Domowe budżety zaburzają niespodziewane wydatki - wynika z raportu Millward Brown „Postawy finansowe Europejczyków” przygotowanego na zlecenie Stajnie KRUK. Na tle pozostałych krajów Europy ujętych po badaniu nie wypadamy jednak aż tak źle.

Najlepszą sytuację finansową przy Europie (spośród siedmiu badanych krajów) mają Niemcy. dwudziestu siedmiu proc. ankietowanych zza własnej zachodniej granicy bez problemów pokrywa zarówno bieżące, jakim sposobem i niespodziewane, większe nakłady. Z kolei 16 proc. z nich dodatkowo ma możliwość sobie pozwolić na prawidłowe oszczędzanie.

W Polsce wskaźniki te są odrobinę niższe i wynoszą odpowiednio 20 i 11 proc. Dla porównania we Włoszech i w Rumunii swoje najpilniejsze potrzeby finansuje znacznie mniej, bo 83 proc. badanych.

Foto: Raport Millward Brown „Postawy finansowe Europejczyków”

Mało oszczędności, ale też mało długów

Z testowania wynika, że w weryfikacji pracujących polskich internautów całkiem nieźle radzimy sobie wraz z swoimi finansami. Co prawda tylko co dziesiąty badany w naszym kraju deklaruje posiadanie oszczędności. Jednocześnie szesnascie proc. ankietowanych w wypadku utraty płynności finansowej przy pierwszej kolejności szukałaby zaoszczędzone pieniądze w swoich bieżących wydatkach.

Europejczycy najczęściej zalegają ze spłatą pożyczek i kredytów, rachunków za publikatory oraz pieniędzy pożyczonych od momentu rodziny i znajomych. Polacy częściej niż mieszkańcy odmiennych badanych krajów Europy – Czech, Słowacji, Rumunii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii a mianowicie nie regulują na okres opłat czynszowych (29 proc. ) i rachunków zbytnio komórki (27 proc. ).

Ze spłatą rat kredytowych kredytów mieszkaniowych największy problem mogą mieć Hiszpanie (29 proc. ), a z rachunkami za prąd, gaz i siłę elektryczną najgorzej radzą sobie Włosi i Rumuni – odpowiednio 38 i 35 proc. deklaruje opóźnienia spośród zapłatą za te zobowiązania.

  • Badanie zrealizowane w październiku 2016 r. metodą CAWI przez Millward Brown na zlecenie Stajnie KRUK na reprezentatywnej próbie 7000 dorosłych obywateli Lokalny, Czech, Słowacji, Rumunii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii (1000 osób / kraj).
Tagi: pieniądze dochody sieć Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

500 plus. ZBP proponuje procedury cyberbezpieczeństwa w programie