Indeks ISM w dół, informacje z rynku pracy w górę. USA stoją na rozdrożu

W USA pojawiła się zagadka, której rozwiązanie ma możliwość przynieść euforię lub krach na rynku

Z jakiejś strony w czwartek na rynek spłynęły alarmujące dane o skokowym spadku nastrojów w sektorze przemysłowym przy USA. Z drugiej czerpią do nas w piątek całkiem dobre informacje wraz z tamtejszego rynku pracy. Zbyt jednego dnia ostro wyprzedaje, by następnego równie euforycznie kupować. To rozdarcie wydaje się dla inwestorów niemałą zagadką. Czy Stany Zjednoczone wyczekuje twarde lądowanie, czy w pierwszej kolejności niepokojące sygnały są przesadnie pesymistyczne mimo wszystko naprawdę spowolnienie przebiegnie łagodnie?

Indeks ISM, obrazujący nastroje po przemyśle w USA, po grudniu spadł do 54, 1 pkt. z 59, 3 pkt w listopadzie i był najniższy od czasu 2 lat. Miesięczny spadek był najsilniejszy od 2009 i objął wszystkie składniki, w tym przede wszelkim subindeks nowych zamówień (spadek aż o 11 pkt. ). Firmy najwyraźniej przestraszyły się spowolnienia w Chinach wywołanego wojną handlową z USA. W następstwie tychże danych osłabł dolar, zaś giełda za oceanem pogłębiła spadki (zyskały za wówczas bezpieczne amerykańskie obligacje jak i również złoto). Słowem, klasyczny rynkowy risk off.

Oliwy do ognia dodał przekaz Apple'a. Firma ścięła swe prognozy sprzedaży iPhone'ów w Chinach w obawie poprzednio tąpnięciem gospodarki Państwa Środka.

Indeks ISM po dół, dane z rynku pracy w górę. USA stoją na rozdrożu

W czwartek jak i również piątek z kolei spłynęły całkiem pozytywne informacje z rynku pracy. Wczorajszy grudniowy raport ADP, który pokazuję zmianę zatrudnienia w przedsiębiorstwach własnych w Stanach Zjednoczonych, pokazał najlepszy odczyt od zarania 2017 roku. Wynik wyniósł 271 tys., natomiast konsensus wraz z poprzednim odczytem wynosiły 179 tys. Wówczas różnica o blisko stu tys.

Co większą ilość, wynagrodzenia godzinowe za oceanem wzrosły w grudniu na temat 0, 4 proc. m/m i o 3, 2 proc. r/r. Oczekiwano postępu płac na poziomie 0, 3 proc. m/m i 3, 0 proc. r/r. W górę poszła również liczba miejsc pracy w odcinkach pozarolniczych, która wzrosła o 312 tys. wobec przewidywanych 184 tys.. To znakomity wzrost liczby miejsc pracy od 10 miesięcy.

Reakcja rynku jest kompletnie odmienna niż w czwartek. Dolar się umacniał, jak oznacza, że inwestorzy odczytali dane dość jastrzębio i proinflacyjnie. Ruch wzmacniający dolara wymazało dopiero wystąpienie Jerome'a Powella, który ok. godz. 16 mówił, że piątkowe wskaźniki nie budzą obaw na temat presję inflacyjną. - Byki zwracają również uwagę w słowa o tym, hdy Fed będzie się wsłuchiwał w rynek i wydaje się gotowy działać (czytaj uspokajać politykę), jeśli zajdzie takowa potrzeba - wyjaśnia Tomasz Gessner z DM EFIX.

E-papierosy hitem w USA. Sektor urośnie do 10 milionów dolarów? Informacje