Handel światowy notuje najgorszy efekt od czasów kryzysu

Coś złego dzieje się po światowym handlu. Wynik najgorszy od 2009 r.

Wzrost światowego handlu wydaje się najsłabszy od czasów krachu finansowego. Nie chodzi w tym miejscu tylko o ostatni dwanaście miesięcy, ale to właśnie minione dwanaście miesięcy może w szczególności niepokoić. Winą obarcza się rachityczny globalny popyt – ale to tak, jakby jednym ruchem dużego pędzla usiłować namalować wszystkie niedobre zjawiska. Problem jest na temat wiele bardziej złożony.

Bank Światowy w swoim raporcie zatytułowanym "Zjawiska w handlu w 2016 roku", za słaby popyt nie obwinia dyżurnych podejrzanych, ale identyfikuje nowy i dominujący czynnik - "niepewność odnośnie do strategii gospodarczej". Im głębiej wgryzać się w temat, tymże gorzej.

Handel światowy notuje najgorszy wynik od czasów kryzysu

Podkreśla, że rok 2016 był piątym rokiem z rzędu, w którym odnotowano "powolny wzrost handlu". Dwanaście miesięcy 2015 już był najgorszym rokiem od 2009, kiedy doszło do załamania handlu w wyniku kryzysu finansowego. Tymczasem 2016 był jeszcze słabszy niż jego poprzednik.

Światowy kupiectwo jest czymś niezwykle zawiłym do policzenia, dlatego też szacunki wyników za rok kalendarzowy 2016 są bardzo przeróżne:

 • Raport Agencji bankowej Światowego Global Economic Prospects ocenia wzrost światowego gospodarki towarów i usług na poziomie 2, 5 proc.
 • Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego World Economic Outlook oraz Economic Outlook Struktury Współpracy Gospodarczej i Progresu mówią o tempie 1, 9 proc.
 • World Trade Monitor holenderskiej sekcji badawczej CPB szacuje bieg wzrostu obrotów handlowych dzięki zaledwie 1, 1 proc. (za pierwsze 11 miesięcy 2016 roku w zestawieniu do tego samego sezonu 2015 roku).

Niezależnie od rozbieżnych szacunków, "istnieje zgoda co do tego, że w roku 2016 odnotowano najwolniejsze tempo postępu obrotów handlowych od periodu kryzysu lat 2008-2009" - wyjaśnia raport. Bazując w wspomnianych źródłach – MFW, CPB i Banku Światowym – raport szacuje, hdy w 2016 roku dochody z światowego handlu wzrosły na temat 1, 9 proc.:

Foto: Wolf Street Dochody z w handlu towarami i usługami (zmiany procentowe)

Światowy handel i dużo winnych

Warto zwrócić uwagę, że rok 2016 był różny od innych lat pokryzysowych. Tym razem "ospałość wymiany handlowej" dała się zauważyć również w gospodarkach rozwiniętych, jak na przykład i rozwijających się.

Dlaczego tak się historia? Mamy tradycyjnych winnych lub – jak ich oznacza raport – "trwałe uwarunkowania strukturalne":

 • Wzrost protekcjonizmu
 • "Szczególnie słaby wzrost globalny"
 • Spadek cen materiałów. Chociaż po osiągnięciu najniższych poziomów na początku 2016 roku zaczęły one rosnąć, tak więc nie był to najistotniejszy czynnik w 2016, chociaż odegrał ważniejszą rolę, niż w roku kalendarzowego 2015.
 • Wprowadzenie "równowagi makroekonomicznej" w Chinach i przechodzenie do gospodarki w niższym stopniu uzależnionej od eksportu, inwestycji w nieruchomości i produkcji przemysłowej.

Wreszcie pojawia się nowy, zwierzchni obecnie czynnik - globalny wzrost "niepewności co do polityki gospodarczej", której poziom mierzy Wskaźnik Niepewności Polityki Gospodarki kraju. W raporcie czytamy, iż niepewność co do polityki gospodarczej może wpłynąć na handel poprzez dwa główne kanały.

Handel światowy, a globalny wzrost obaw co do polityki gospodarczej

Po w pierwszej kolejności, wzrost niepewności co do polityki gospodarczej zmniejsza dochody z handlowe poprzez spadek PKB. W otoczeniu o lepszej niepewności firmy zawieszają decyzje inwestycyjne, konsumenci ograniczają koszty, a banki mogą podwyższać koszty finansowania.

Po drugie, skala wzrostu obaw co do polityki gospodarki kraju może wpłynąć na kupiectwo bezpośrednio. Niepewność co do odwiedzenia polityki handlowej opóźnia wchodzenie firm na zagraniczne rynki.

Spójrzcie na wykres:

Foto: Wolf Street Wzrost światowego importu a niepewność co do polityki gospodarczej, od połowy 2012 roku do 2016

W swojej analizie autorzy odkryli, że wzrost obrotów komercyjnych (linia brązowa) w czasach 2012-2016 podąża śladem wątpliwości co do polityki gospodarki polski z opóźnieniem kilkumiesięcznym.

Pewien poziom niepewności istniał także przed rokiem 2016, także w związku spośród europejskim kryzysem imigracyjnym. Ale przeprowadzone w lipcu 2016 roku brytyjskie referendum w sprawie opuszczenia Unii europejskiej Europejskiej oraz listopadowe wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych spowodowały jego gwałtowny rozwój. Autorzy raportu, stosując analizę regresji, doszli do morału, że 1 proc. postęp niepewności przekłada się w spadek obrotów w handlu towarami i usługami na poziomie 0, 02 proc.

Światowy handel w razie nie cierpi poprzez protekcjonizm

Bez wzrostu niepewności światowy handel wzrósłby w rytmie 2, 5 proc. (1, 9 proc. plus 0, 6 proc. ), aczkolwiek i tak byłoby wolniejsze, niż w 2015 roku kalendarzowego (2, 7 proc. ). Inaczej mówiąc, trzy kwartały spadku tempa wzrostu w ujęciu rok do roku są skutkiem wzrostu obaw co do polityki gospodarczej. Ostatnio pojawiły się konkretne twierdzenia mówiące, że spowolnienie tempa obrotów handlowych po roku 2016 wynikało ze wzrostu protekcjonizmu na pełnym świecie. Ale raport znacznie odrzuca taki wniosek.

Według Światowej Organizacji Gospodarki strumień nowych restrykcji w handlu wprowadzonych w przeciągu pierwszych 10 miesięcy 2016 roku był mniej większą ilość wiadomości taki sam jak przy latach poprzednich. Sugeruje wówczas, że za wyjątkowo słabymi wynikami handlu w 2016 roku nie kryje się wzrost ochrony krajowych rynków, chociaż można dostrzec wpływ polityki handlowej...

Zamiast tego "jest przypuszczalne, że niepewność w odniesieniu do polityki handlowej" – jak niepewność co do nowych ugód handlowych, w tym Partnerstwa Transpacyficznego – "wpłynęła w wzrost ogólnej niepewności jakie możliwości do polityki gospodarczej".

Jak będzie wyglądał rok kalendarzowy 2017? Zaczął się kiepsko. W styczniu indeks niepewności gospodarczej (liczony od 1998 r. ) osiągnął nadzwyczajnie wysoki poziom. Czarne chmury, unoszące się nad światowym handlem, gęstnieją.

Tagi: USA Chiny Donald Trump Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku mieszczą się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

FTSE 100 - historyczny rekord londyńskiego indeksu, grudzień 2016