Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 8-14 stycznia 2017

Ropa naftowa najdroższa od trzech latek. Czy ceny paliw na terytorium polski wzrosną?

Benzyna Pb98 za 4, 95-5, 04 zł/l, Pb95 za czterech, 61-4, 70 zł/l, olej napędowy ON za 4, 54-4, 63 zł/l, autogaz LPG za 2, 11-2, 16 zł/l - wówczas prognozowane średnie ceny materiałów w tygodniu od 8 do 14 stycznia 2018 r.

Analitycy e-petrol. pl zwracają uwagę, hdy w ostatnich dniach koszty paliw nieznacznie obniżyły się. "To dobry sygnał w rozpoczynający się rok. Prognozy także nie są nieprzychylne kierowcom" - czytamy w komentarzu.

Zobacz też: Ile paliwa zużywa wojsko? Jeden czołg chce nawet 780 litrów diesla na 100 km [INFOGRAFIKA]

Średni poziom cen krajowych jest dziś niższy o 1 gr/l w zestawieniu z z końcówką przeszłego roku i "gdyby nie zaakceptować wydarzenia w Iranie dzięki rynku moglibyśmy już teraz obserwować większą korektę spadkową" - pisze Dorota Gudaś z BM Reflex.

Ropa naftowa najdroższa od trzech lat nie winna zaszkodzić portfelom kierowców w Polsce

Podwyżki bowiem były wyraźnie zauważalne na światowych rynkach ropy naftowej. Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku, akcentuje, że w pierwszym tygodniu stycznia notowania czarnego złocista były najwyższe od niedaleko trzech lat. - Zbyt baryłkę WTI płaciliśmy w porządku. 62 dolarów, a Brent aż 68 dolarów, na danych o kolejnych ogromnych spadkach zapasów surowca przy Stanach Zjednoczonych - mówi nam.

Foto: Business Insider Polska Notowania ropy WTI w ostatnim roku kalendarzowego Foto: Business Insider Nasz kraj Notowania ropy Brent od momentu 2015 do początku 2018 roku

I dodaje:

Stany magazynowe w NA JUKATAN zmniejszały się w IV kwartale w tempie najszybszym od 15 lat, służące do poziomów z września 2015, za co po partii odpowiadają czynniki przejściowe, jakim sposobem wzrost produkcji w rafineriach pod koniec roku.

Najważniejszy natomiast z punktu widzenia inwestorów wydaje się potężny popyt oraz słaby amerykańskie dolar. Wzrosty cen w ostatnich dniach wynikały też, z czynnika pogodowego, gdyż w USA mamy do czynienia z ekstremalnie chłodną aurą. Powoduje to, że będą spore szanse na unormowanie się sytuacji rynkowej w kolejnych tygodniach, także ze względu na rosnące wydobycie w USA.

Według Maliszewskiego w kontekście cen paliw na stacjach znaczący wzrost notowań ropy Brent nie musi symbolizować nadchodzących podwyżek.

- To dzięki sile własnej waluty w stosunku do amerykańskiego dolara. USD/PLN kosztuje wyraźnie poniżej 3. 50, co oznacza poziomy najniższe od 3 lat. Mając na uwadze jednak obecną sytuację rynkową niewielkie wzrosty cen w stacjach jest w pozostałych tygodniach są bardzo możliwe - mówi ekspert.

Banknot 500 zł w obiegu od 10 lutego 2017