CETA. Zagrożenia i szanse porozumienia handlowej Kanada-UE

CETA budzi ogromne emocje. Oto 3 główne wypadku umowy handlowej UE-Kanada

Krytykowana i dezawuowana. CETA, to znaczy umowa o wolnym gospodarki między Unią Europejską natomiast Kanadą nie ma perfekcyjnej opinii w naszym państwa. Przeciwnicy porozumienia mówią, że to prosta furtka wprowadzająca do Europy GMO, zwolennicy z kolei chwalą liberalizację przepisów, które mogą przyczynić się do wzrostu miejsc robocie. W którym stopniu CETA przekształci naszą rzeczywistość?

CETA może zostać wstępnie przyjęta już 27 października w szczycie UE-Kanada. Później czekają ją tylko podpisy ministrów z Rady Unii Europejskiej oraz przegłosowanie w europarlamencie. Po tych kilku etapach jej przepisy będą już obowiązywały, chociaż pozostanie jeszcze ratyfikacja umowy przy każdym z państw członkowskich.

Przypomnijmy, że CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemalże wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację gospodarki usługami między Unią Europejską a Kanadą. Negocjacje w tej sprawie trwały pięć lat i zakończyły się we wrześniu 2014 r..

Przedstawmy trzy podstawowe zagrożenia, jakie mogą płynąć z wprowadzenia CETA:

1. Przez umowę mają możliwość poznikać małe europejskie osoby prywatne rolne.

Doświadczenia Kanady spośród układem NAFTA (umowa handlowa między Meksykiem, Stanami Zjednoczonymi, a Kanadą) pokazują, że eksport prowadzi do podniesienia rozmiarów i koncentracji gospodarstw rolnych i kładzie akcent na rolnictwo wielkotowarowe. Prawdopodobne jest, że układ CETA będzie miał podobnej treści konsekwencje.

Jak czytamy w raporcie organizacji The Council of Canadians, opiniującej umowę CETA, "na pełnym świecie konsumenci i zwolennicy niezależności żywnościowej opowiadają się za modelem małych gospodarstw rolnych ze względu dzięki kwestie ochrony środowiska i pragnienie spożywania zdrowszej, smaczniejszej i produkowanej w dogodniejszych warunkach żywności. " Porozumienie może zmusić producentów do większej koncentracji, co niedobroczynnie wpłynie na jakość eksportowanego pożywienia.

2. Kanada jest jednym z kilku największych na świecie producentów żywności genetycznie zmodyfikowanej.

Co więcej, nie ma w tym miejscu obowiązku znakowania produktów GMO. Według raportu, Unia Europejska zobowiązała się do kooperacyj w obszarze biotechnologii w ramach Dialogu dwustronnego CETA w sprawie dostępu do rynku biotechnologicznego.

Co to oznacza? Grupa robocza będzie zajmowała się owymi kwestiami, jak dopuszczalne poziomy pozostałości określonych substancji po żywności zawierającej GMO. Strony www zobowiązały się do zminimalizowania „niekorzystnych skutków handlowych praktyk regulacyjnych dotyczących produktów biotechnologicznych”, promowania „efektywnych, opartych na naukowych podstawach procesów zatwierdzania produktów biotechnologicznych” oraz współpracy w takich kwestiach, jak niewielka obecność organizmów zmodyfikowanych genetycznie. Podczas negocjacji umowy CETA Unia Europejska zobowiązała się do szybkiego przeprowadzenia procesu legislacyjnego w sytuacji wniosków Kanady dotyczących rzepaku.

Dyskusyjne są też kwoty sprowadzanej do Świata wieprzowiny i wołowiny. "Na mocy CETA kontyngenty taryfowe dla mięsa z Kanady zwiększą się do 80 000 ton wieprzowiny jak i również 65 000 ton wołowiny" - czytamy w raporcie. Te nowe kontyngenty pozostaną stopniowo wprowadzane przez czas trzech do siedmiu lat:

Zdecydowano o tym, przedtem Wielka Brytania zagłosowała zbytnio opuszczeniem Unii Europejskiej. Wedle wielu analityków bez Uk – największego partnera eksportowego Kanady w UE – kontyngenty te są w dużym stopniu za duże i pozostaną miały istotny wpływ w europejskich rolników - w tej chwili stawiających czoła kryzysowi na skutek niskich cen produktów rolniczych.

3. CETA odrzucić gwarantuje unijnej zasady ostrożności.

UE ma bardzo wyśrubowane zasady bezpieczeństwa, jeśli rozchodzi o produkcję żywności. Zasada ostrożności polega na tym, że to na przedsiębiorstwie spoczywa obowiązek wskazania, że dane produkty nie zagrażają środowisku oraz zdrowiu ludzkiemu. W razie jakichkolwiek wątpliwości taki produkt wydaje się być od razu wycofywany z rynku. Według ekspertów spośród Instytutu Globalnej Odpowiedzialności wówczas jeden z największych triumfów unijnego prawodawstwa.

Jednak według ekspertów raportu z The Council of Canadians:

W CETA nie ma wymogu, by polityka żywnościowa brała pod atencję ochronę ludzkiego zdrowia. Musi ona jedynie w jakim sposobem najmniejszym stopniu ograniczać handel oraz spełniać wymagania wynikające z przepisów sanitarnych jak i również fitosanitarnych (PSF).

Jak widać to na przykładzie NAFTA, mało prawdopodobne wydaje się być, by w proces kooperacyj regulacyjnej zaangażowali się klienci lub rzecznicy zdrowia ogólnego. Współpraca regulacyjna przypuszczalnie ograniczy poziom regulacji.

W sprawozdaniu Parlamentu Europejskiego spośród 2014 r. w kwestii TTIP potwierdzono ryzyko harmonizacji poprzez równanie w rów „mogące osłabić tradycyjną unijną ostrożność i politykę kierowania ryzykiem, na której opierają się obecne ramy regulacyjne”.

CETA. Zwolennicy mają aczkolwiek swoje racje

Pomimo tych wszystkich niepewności, zwolennicy CETA malują przyszłość w różowych barwach. Według rządów, umowa zostanie miała duży wymiar geopolityczny. Uczyni z Europy większego gracza na globalnych sektorze. Jest to ważne, bowiem oś handlowa przesuwa się w rejony Pacyfiku (Chiny-USA).

Dodatkowo CETA być może przyczynić się do uproszczenia założenia działalności gospodarczej w Kanadzie, co może wywołać wzrost miejsc pracy. Choć akurat w tym względzie może być bardzo odmiennie. We wrześniu tego r. opublikowano badanie, w jakim czytamy, że wprowadzenie CETA spowoduje do 2023 r. ubytek 200 tys. miejsc pracy w samej Starego kontynentu.

Na plus wolno również zapisać otwarcie rynku usługowego oraz zamówień globalnych, np. polskie firmy ogólnobudowlane będą mogły łatwiej wydawać się do przetargów po drugiej stronie Atlantyku.

Jest uchwała

6 października Sejm przyjął uchwałę ws. CETA. Sejm będzie ratyfikował umowę większością 2/3 głosów.

Za uchwałą było 326 posłów. Przeciw 90, 11 się wstrzymało.

Klub Kukiz'15 zgłosił poprawę, że ratyfikacja musi się odbyć przy referendum. Została ona aczkolwiek odrzucona.

Tagi: CETA Kanda UE umowa handlowa Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się u dołu adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Apteki tylko dla aptekarzy. Jaki może otwierać apteki?