InnVento - program PGNiG

Innowacyjnie z energią

W tym roku Instytut Nafty i Gazu przeanalizował aktywność ok. 2700 polskich firm, które można określić w charakterze star­tupy. Z tej ekipy tylko 2-3 proc. zajmuje się produktami i usługami, które mogą zain­teresować sektor naftowo-gazowniczy. To bardzo mało z uwagi na znaczenie tego sektora dla gospodarki. Program InnVento – którego patronem jest PGNiG SA – ma tą sytuację zmienić.

Pomiędzy małymi startupami a dużymi przedsiębiorstwami z wieloletnim praktyką na rynku istnieje oczywista dysproporcja. Różnice znajdują się zwłaszcza w kapitale, którym te podmioty dysponują. Odmiennymi ważnymi różnicami jest forma zaplecza administracyjno-biurowego, poziom dotarcia do zaawansowanych technologii a także know how produktu albo branży. Upraszając: wielkie biznesy mają infrastrukturę, startupy natomiast energię i pomysły. Dlatego synergia jest niezbędna.

Do współpracy zaprasza naszego kraju potentat naftowo-gazowniczy PGNiG SA. Koncern prowadzi program InnVento, w ramach którego startupy mogą korzystać wraz z wielu systemów i szczytów wsparcia. Dla chętnych przygotowany jest kompleks zaopatrzony w odpowiednią infrastrukturę techniczną, pozwalającą na rozwinięcie aktywności. Cały inkubator to również pomoc oferowana w istot doświadczonych managerów, doradców, coachów oraz możliwość pozyskania powierzchownego finansowania. Kolejnym etapem współdziałania może być współpraca wraz ze spółkami z grupy kapitałowej PGNiG.

Każdy, kto chce skorzystać z możności wsparcia, musi zgłosić plan zgodny z obszarami zaciekawienia podanymi przez spółkę. Ten sposób działania zdaje się dla dużych korporacji bardzo efektywny. Dobrze jest dysponować specjalistów zdolnych docenić albo wyłapać innowacyjne i perspektywiczne projekty. Autorzy takich planów skupieni w jednej lokalizacji i współpracujący zarówno ze sobą, jak i dużą korporacją, mogą dać niezbędny zastrzyk kreatywności.

Program InnVento pozwala na dopracowanie pod okiem ekspertów pomysłu na startup i skorzystania z infrastruktury niezbędnej do rozwoju przedsiębiorstwa. Inicjator projektu przynosi możliwość nie tylko zbudowania partnerstwa i współpracy z wchodzącymi na rynek firmami. Zasadnicza jest również możliwość większego wyczucia potrzeb konsumentów przy branży energetycznej.

Foto: PGNiG / PGNiG Zaletą startupów jest zwłaszcza to, że działają od zera i bliżej klienta, jednak brakuje im funduszy.

Elastycznie i indywidualnie

Startup, który minie rekrutację do InnVen­to, objęty zostanie opieką mentora z PGNiG. Wszystko jednak zależeć będzie od pomysłu dzięki innowacje, z którym przyjdzie do nas startup. Projekt aplikacji do wykorzystania po działaniach B2C będzie wspierał ekspert od sprzedaży wraz z obszaru obrotu detalicznego, zaś pomysł na innowacyjną tech­nologię wydobycia będzie konsultował ekspert z oddziału geologii jak i również eksploatacji. Do każdego z planów, który trafi do InnVento, organizatorzy podchodzą starannie jak i również indywidualnie. Tylko wtedy inkubacja ma sens.

Istotna jest elastyczność współpracy. Scenariusz wspólnego działania zostaje ustalany między startupem an opiekunem ze strony grupy PGNiG, zwanym mentorem.

PGNiG bierze na siebie każde koszty związane z inkubacją, w tym także konsulting prawne i finansowe. To znaczy, że oddana startupom przestrzeń do pracy i możliwości, które oferuje InnVento, jest w całości do odwiedzenia wykorzystania przez startupy i tylko od nich jest zależne, jak skutecznie będą spośród nich czerpać.

Okres inkubacji będzie zależał od produktu i usługi, który to dany startup chciałby w InnVento rozwijać. Zupełnie odmiennie ta faza będzie przebiegała i trwała w przypadku projektów IT, a zupełnie inaczej w przypadku na wzór rozwoju elementów z nowych tworzyw do wykorzystania przy odwiercie.

Jak duży z małym

W obecnych epokach duży kapitał, jakim dysponują globalne przedsiębiorstwa, może okazać się niewystarczający. Nawet największymi pieniędzmi nie da się w pełni zastąpić właściwych pomysłów. Zaletą startupów wydaje się przede wszystkim to, iż działają od zera jak i również bliżej klienta, ale brakuje im funduszy.

Foto: PGNiG / PGNiG Zespolenie doświadczenia międzynarodowej korporacji spośród innowacyjnym myśleniem młodych kontrahentów i naukowców mogą odmienić oblicze energetyki w Naszym kraju i na świecie.

Kreatywność i dynamika startupów staje się dla dużych spółek na tyle ważna, że zaczynają walkę o owe małe przedsiębiorstwa. Poleganie wciąż na tych samych schematach działania nie gwarantuje utrzymania kreatywności i bycia konkurencyjnym na rynku. Najbardziej efektywne będą te, które będą potrafiły najszybciej zaadaptować świeże technologie pozwalające im efektywnie dostrzegać nowe pola do odwiedzenia działania. Sprawi to, iż nadal będą konkurencyjne. Warunkami skuteczności jest również wstąpienie w odpowiedni segment wraz z potencjałem.

Pomijany przez startupy obszar naftowo-energetyczny w końcu ma swój inkubator, jakim jest InnVento. To szansa, dla dużego jak i również małego – dla PGNiG i tysiąca młodych, ambitnych osób, które bez patronatu nigdy nie mogłoby urzeczywistniać swoich śmiałych planów.

InnVento jest pierwszą tego typu inicjatywą w gałęzi naftowym w Polsce. Zespolenie doświadczenia międzynarodowej korporacji wraz z innowacyjnym myśleniem młodych biznesmenów i naukowców mogą odmienić oblicze energetyki w Naszym narodzie i na ziemi.

Materiał powstał we współpracy spośród PGNiG

Tagi: start up PGNiG innowacje Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Będzie kontrola NIK po aferze GetBacku