Chiński Nobel wart więcej niźli szwedzki

Chińczycy płacą naukowcom więcej niż Komitet Noblowski

We wtorek prezydent Chin, Xi Jinping wręczył gratyfikacyj za wybitne osiągnięcia w nauce. Rządowe media wychwalają się, że Pekin płaci najlepszym naukowcom więcej aniżeli Komitet Noblowski.

Podczas gali, która odbyła się w Wielkiej Hali Ludowej, najważniejszym dla władzy miejscu w centrum stolicy, naukowcy dostali od prezydenta według 8 mln juanów (równowartość 1, 17 mln dolarów). Tym razem najlepszym płacono o 3 mln juanów więcej niż w 2018 roku.

Dla porównania Nobel z nauk precyzyjnych sprzęga się z równowartością blisko 1 mln dolarów. Jeżeli laureatów jest kilku, wówczas kwota dzielona jest dzięki części.

Chińskie rekompensaty trafiły do Liu Yongtana, eksperta od radarów jak i również Qiana Qihu, specjalisty od momentu obronności, który nagrodę odbierał w mundurze. Podczas gali wyróżniono blisko trzysta przełomowych projektów, wręczono także rekompensaty pięciorgu obcokrajowców.

Pekin traktuje nauki ścisłe jak i również komputery jako jeden spośród głównych kluczy do podbicia światowych rynków i pokazania reszcie świata, że chińskie produkty są w będzie skutecznie konkurować z internacjonalnymi markami.

Nauka oznacza siła

Krajowe odpowiedniki Nobla, które przyznaje się od 1995 roku, mają pokazywać obywatelom, że chińska nauka stoi na bardzo wysokim szczeblu. Dotychczas zaledwie jeden chiński naukowiec został wyróżniony nagrodą szwedzkiej akademii w dziedzinach ścisłych - była to profesor Tu Youyou wynagrodzona w 2015 roku Noblem z medycyny za badania nad walką z malarią.

W 1957 roku nagrodę z fizyki otrzymali także dwaj panowie Yang Cheng-ning oraz Tsung-dao Lee za badania nad cząstkami elementarnymi. Wówczas byli obywatelami chińskimi, jednak po latach przyjęli amerykańskie obywatelstwa. Yang w 2017 powrócił do chińskiego paszportu. Z kolei Lee był do odwiedzenia 2014 roku najmłodszym noblistą po II wojnie ogólnoświatowej.

Foto: Andrea Verdelli / Getty Images Uroczysta gala w Pekinie wraz z okazji 40. rocznicy reform otwarcia w 2018 r.

Trudno być naukowcem po Chinach

Pierwszy chiński odpowiednik Nobla wiązał się z nagrodą w wysokości 10 tys. juanów, został wręczony szóstka lat po proklamowaniu Chińskiej Republiki Ludowej. Naukowcy poprzez lata twardej ręki przewodniczącego Mao Zedonga byli traktowani zarówno jak narodowe dobro, ale także mogli w każdej chwili zostać oskarżeni o dowolny rodzaj antypaństwowej działalności i trafić w lata do ciężkich więzień.

Chiny przez całkowity 2018 rok obchodziły 30. rocznicę reform otwarcia (po chińsku "gaige kaifang") zapowiedzianych w 1978 przez następcę Mao, Deng Xiaopinga.

Ceny mieszkań w polskich metropoliach - wzrost w Jak i również kwartale 2018 r.