Co to znaczy podpisać wspólnie kredyt hipoteczny

Co to znaczy podpisać wspólnie kredyt hipoteczny
16 października 2020

Ponieważ domy kanadyjskie stają się coraz mniej dostępne, nabywcom domów coraz trudniej jest pozwolić sobie na idealny dom. Ta niedostępność jest często pogarszana przez inne czynniki, takie jak niski przepływ gotówki, tymczasowe zatrudnienie lub brak historii kredytowej.

W takich przypadkach strona trzecia może wkroczyć i zapewnić zabezpieczenie pożyczki, odpowiadając na obawy pożyczkodawcy, że pierwotny pożyczkobiorca nie jest w stanie jej spłacić. Ta praktyka nosi nazwę wspólnego podpisywania i jest dostępna w przypadku różnych pożyczek, w tym hipotek.

Co to jest wspólne podpisanie kredytu hipotecznego ?

Kiedy wspólnie podpisujesz kredyt hipoteczny, obiecujesz spłacać miesięczne raty kredytu hipotecznego, jeśli główny kredytobiorca nie może tego zrobić. W zasadzie stajesz się współkredytobiorcą i przejmujesz częściową odpowiedzialność za kredyt hipoteczny. Współpodpisanie kredytu hipotecznego jest dużym ryzykiem dla podpisującego, więc najczęściej dzieje się to między członkami rodziny. Na przykład, rodzice mogą podpisać razem dla swoich dzieci, dorosłe dzieci mogą podpisać podpis dla rodziców na emeryturze, a rodzeństwo może podpisać dla siebie.

Oszczędzaj pieniądze, uzyskując świetną cenę

Porównaj najlepsze dostępne oprocentowanie kredytów hipotecznych

Kiedy osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny potrzebowałaby osoby podpisującej umowę?

Historycznie rzecz biorąc, wspólne podpisanie kredytu hipotecznego było stosowane, gdy kredytobiorcy mieli słaby kredyt. Dwa najczęstsze przykłady to nowy absolwent ze słabymi osiągnięciami lub krótką historią zatrudnienia. W tym przypadku osoba podpisująca była wymagana przy zakupie domu po raz pierwszy. Innym przykładem może być pożyczkobiorca, który miał w przeszłości problemy ze spłatami pożyczek, co zniszczyło jego historię kredytową.

Nawet na dzisiejszym rynku nieruchomości, na którym oferowane są jedne z najlepszych oprocentowania kredytów hipotecznych w historii, nadal istnieją powody, aby podpisać umowę hipoteczną. Rosnące ceny mieszkań, niski wzrost płac i surowe kryteria kredytowe mogą sprawić, że potencjalnym nabywcom brakuje tego, czego potrzebują, aby zapewnić sobie zakup. Współsygnatariusz dodaje swoją wagę finansową do wniosku, umożliwiając pierwotnemu kredytobiorcy zakwalifikowanie się do kredytu hipotecznego, którego w innym przypadku nie mógłby uzyskać.

Czy powinieneś podpisać pożyczkę ?

Zastanów się dokładnie, zanim zdecydujesz się podpisać pożyczkę. W większości przypadków wspólne podpisanie pożyczki powoduje, że stajesz się współkredytobiorcą, co oznacza, że ​​kupujesz dom razem z pierwotnym pożyczkobiorcą. Bycie współpożyczkobiorcą oznacza, że ​​będziesz odpowiedzialny za pożyczkę, jeśli główny pożyczkobiorca nie wywiąże się ze spłaty. To ogromna odpowiedzialność i jest to powód, dla którego większość podpisów ogranicza się do relacji rodzic-dziecko.

Inne osoby w Twoim życiu mogą zwracać się do Ciebie w sprawie wspólnego podpisania pożyczki i powinieneś bardzo dokładnie przemyśleć, zanim się zgodzisz. Pamiętaj, że nigdy nie masz obowiązku wspólnego podpisania pożyczki. Jeśli masz jakiekolwiek obawy co do tego, czy pierwotny kredytobiorca może spłacić kredyt hipoteczny na czas, powinieneś zwrócić się do niego z góry.

Czy możesz podpisać kredyt hipoteczny?

Beyond czy powinny wspólnie podpisać hipotekę, również rozważyć, czy możliwe . Jako współsygnatariusz, Twoje finanse będą pod lupą tak samo, jak finanse pierwotnego pożyczkobiorcy. Oznacza to, że Twój dochód, dług i ocena kredytowa zostaną zbadane przez pożyczkodawcę w celu ustalenia, czy jesteś w stanie spłacić pożyczkę. Jeśli masz duże zadłużenie, zły kredyt lub brak dochodu, na ogół nie będziesz uważany za kandydata do podpisania kredytu hipotecznego.

Jaka jest różnica między podpisującym a poręczycielem ?

Podpisując kredyt hipoteczny, stajesz się współkredytobiorcą, podobnie jak kupujesz dom ze współmałżonkiem lub partnerem. Uwzględnia się obie historie kredytowe, a dochód obu wnioskodawców służy do zabezpieczenia kredytu. Współsygnatariusz jest współwłaścicielem domu, a pożyczkodawca obciąży współsygnatariusza odpowiedzialnością, jeśli główny pożyczkobiorca nie będzie mógł spłacać miesięcznych spłat kredytu hipotecznego.

Z drugiej strony poręczyciel poręcza za pierwotnego pożyczkodawcę i gwarantuje pożyczkę w przypadku, gdy pierwotny pożyczkobiorca nie wywiązuje się ze zobowiązań, ale nie ma udziału w tytule własności domu. Poręczyciele są mniej powszechni niż sygnatariusze.

Warto również zwrócić uwagę na różnice między hipoteką podpisaną wspólnie a hipoteką łączną. Podczas gdy współsygnatariusz może posiadać udział w domu, jest to umowa na zasadach rynkowych, podczas gdy wspólny kredyt hipoteczny zazwyczaj obejmuje pewien poziom wspólnego mieszkania (choć nie zawsze).

Chcesz lepszej oprocentowania kredytu hipotecznego?

Porównaj najlepsze dostępne oprocentowanie kredytów hipotecznych

Rzeczy do zrobienia, gdy wspólnie podpisujesz kredyt hipoteczny

Wspólne podpisanie kredytu hipotecznego to duża odpowiedzialność i może spowodować szkody finansowe, jeśli główny kredytobiorca nie wywiąże się z płatności. Z tego powodu ważne jest, aby zachować należytą staranność. Oto, co powinieneś zrobić, gdy zostaniesz współpodpisującym kredyt hipoteczny w Kanadzie.

  • Zdobądź kopie dokumentów: Przeczytaj wszystko przed podpisaniem i przechowuj kopie dokumentów w swoich aktach.
  • Wymagaj dostępu do informacji o koncie hipotecznym: Ponieważ opóźnienia w płatnościach wpłyną na Twoją zdolność kredytową, ważne jest, aby co miesiąc spłacać kredyt hipoteczny na czas.
  • Uzyskaj ubezpieczenie: Porozmawiaj z głównym pożyczkobiorcą o wykupieniu hipotecznego ubezpieczenia na życie – lub odpowiedniego terminowego ubezpieczenia na życie – na pokrycie długu w przypadku śmierci lub inwalidztwa.
  • Zrozum prawną stronę rzeczy: Twoje podatki i majątek mogą ulec zmianie, jeśli zostaniesz współsygnatariuszem. Porozmawiaj z prawnikiem zajmującym się nieruchomościami, aby w pełni zrozumieć konsekwencje takiego przedsięwzięcia.

Czy powinieneś dostać współpodpisującego kredyt hipoteczny?

Jeśli chcesz kupić dom i masz którąkolwiek z powyższych okoliczności utrudniających uzyskanie kredytu hipotecznego, rozważ wszystkie aspekty swoich finansów przed skorzystaniem z pomocy osoby podpisującej umowę. Zastanów się przede wszystkim, dlaczego odmówiono ci kredytu hipotecznego: czy to dlatego, że masz zbyt duże zadłużenie, czy też masz historię niespłacania kredytów? W takim przypadku podejmij kroki, aby rozwiązać te problemy, zanim przejdziesz na własność domu.

Aby uniknąć konieczności podpisywania umowy, warto przemyśleć, na jaki kredyt hipoteczny możesz sobie pozwolić. Skorzystaj z naszego kalkulatora hipotecznego w Kanadzie, aby określić, ile możesz zapłacić miesięcznie, i zacznij od tego pracować wstecz.

Jeśli odmówiono ci kredytu hipotecznego z innych powodów, na przykład nie mając jeszcze czasu na ustalenie historii kredytowej, współsygnatariusz może być dobrym sposobem na zakup domu.

Podsumowując

Wspólne podpisanie pożyczki wiąże się ze znacznym ryzykiem finansowym, dlatego przed podjęciem działań należy dokładnie rozważyć konsekwencje. Upewnij się, że masz pełne zaufanie do głównego pożyczkobiorcy i że możesz sobie z tym poradzić, jeśli nie będzie on mógł spłacać miesięcznych spłat kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz zatrudnić osobę podpisującą umowę na kredyt hipoteczny, zastanów się, o jaką kwotę w rzeczywistości prosisz i czy istnieje lepszy sposób na zakup domu, który chcesz. Dopóki obie strony nie spieszą się z podjęciem decyzji, podpisanie umowy często może być pomocną dłonią, której rodzina potrzebuje, aby pozwolić sobie na dom swoich marzeń.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy